neděle 18. května 2014

Muž, který sázel stromy

Včera jsem se vrátila ze zájezdu po Dunaji. Ještě před recenzí vám stručně sdělím, jak se mi tam líbilo: Bratislava - hořké zklamání, čekala jsem hezčí město; Vídeň - opět krásná a nádherná; Budapešť - očekávané špinavé město se zajímavou architekturou a pěknými lázněmi; kolektiv - nejvíc úžasný, díky němu byl tento zájezd dokonalý.
Teď ještě musím sesmolit článek pro zpravodaj, který netuším, jak dám dohromady, protože už teď si nepamatuji, které památky jsme navštívili...

Muž, který sázel stromy


Autor: Jean Giono
Originál: L'homme qui plantait des arbres
Originální vydání: 1953
České vydání: Literární čajovna Suzanne Renaud, 2006
Formát: hardback, 90 stran
Přeložil: Jiří Reynek
Filmové zpracování: Muž, který sázel stromy (Frédérick Back, 1987)

Anotace: Mistrovská povídka z roku 1953. Stylově čistá a dějově jednoduchá povídka vypráví o prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provenci, s nímž se v roce 1910 poprvé setkal a který tiše a bez nároků na vděk, den co den sázel v okolních kopcích stromy. Usoudil, že kraj bez stromů hyne a rozhodl se situaci napravit. Poslední setkání autora s tímto člověkem se v roce 1933 odehrálo v zalesněných kopcích, kam se s vodou vrátil život a lidé. Je o "muži, který sázel naději a vypěstoval štěstí".


Ke knize jsem se dostala náhodou ten den, co probíhala akce Knihy bez DPH. Jak jsem již psala, potloukala jsem se v Neoluxoru a s kamarádkami jsme nakupovaly knihy. Jedna z nich si koupila knihu Muž, který sázel stromy. O této knize jsem do té doby neslyšela, netušila jsem, o čem je, a překvapilo mě, že je to tak malá a uzounká knížečka, za to tak neskutečně nádherně graficky zpracovaná. Když jsme poté jely z Prahy autobusem domů, mezi sebou jsme si knížku popůjčovaly a každá jsme ji měla za pár minut přečtenou. 
Obecně mám radši o dost tlustší knihy, u této jsem však byla nadmíru spokojená, protože autor vtěsnal takové poselství a příběh do tak akorát dlouhého textu, který nepotřeboval natáhnout. Autor neplýtval slovy, přesto jich napsal tisíce.
Příběh vypráví o setkání dvou mužů, ale především je o muži, který sázel stromy. Každý den, po celý rok sázel ve francouzské Provence stromy, protože mu zdejší krajina připadala mrtvá a on ji chtěl oživit. Příběh vypráví o naději, píli, ekologii a síle jednotlivce.
Nemám ponětí, jestli existuje nějaká jiná kniha, která by se mi tak strefila do vkusu. Zajímám se okrajově o ekologii, a i když se zatím extrémně neúčastním ekologických akcí, mám o naši planetu starost a snažím se trochu a v malé míře pomáhat. Ovšem toto téma nebylo to jediné, co mně na knize bylo blízké. Poselství naděje a síle v rukou jednoho jediného člověka. Věřím v naději, protože bez naděje bych byla už dávno mrtvá - psychicky a nejspíš i fyzicky. Věřím v to, že každý má ve svých rukou sílu změnit svět. A když ne svět, tak jeho část - sebe, svou rodinu, své okolí, svůj malý okolní svět. Kdyby si každý z nás řekl, že jednotlivec nic nezmůže, a proto se nebudeme snažit, náš svět by dnes nevypadal tak, jak vypadá - hezky i ošklivě. Vše začíná v rukou jednotlivce, jehož práce může ovlivnit spousty dalších - to je důvod, proč nejím maso, to je důvod, proč točím videa. Já ve skutečnosti nevěřím, že zachráním zvířata nebo že zachráním ekosystém nebo že změním svými názory svět. Tak naivní nejsem - já jen věřím, že když budu předávat svou sílu a přesvědčení dál, chytne se toho třeba někdo další a změním tím jen tu jedinou malou část světa, ve kterém žiju. Nepotřebuji ho spasit celý, stačí, když pomůžu aspoň trochu a budu mít až do konce svého života pocit, že jsem něco dokázala. Něco smysluplného.
A o tomto je tato kniha. O nezdolné naději, která by někomu mohla přijít zbytečná a naivní, nesmyslná. Ale ve skutečnosti se vyplatila, a to jen proto, že její nositel věřil. Věřil v sebe a věřil v to, co dělá. Zasvětil tomu sebe, svůj čas, svůj život. A dělal to rád. 
Tato kniha ve mně zanechala velkou stopu, protože nenese pouze ekologické poselství, ale i poselství o životě, o tom, jak by se každý měl postavit ke svému žití. Neztrácejte naději a sázejte stromy.

Moje hodnocení: 5/5

Zdroje obrázků: www.pavelcech.wz.cz, www.cistakrajina.cz, www.obchod.wendys.cz, www.zadivejse.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat

Jsem moc vděčná za každý komentář. Děkuji.