neděle 15. června 2014

Zloděj blesku

Od doby, kdy jsem si založila tento blog, tak stále čtu samé krásné, zábavné a fascinují knihy. Zatím se mi nestalo, že by mě některá zklamala nebo se mi vyloženě nelíbila. Jak jsem byla spokojena s touto se dozvíte v mé další recenzi.

Zloděj blesku

Autor: Rick Riordan
Originál: The Lightning Thief
Série: Percy Jackson, 1. díl
Originální vydání: 2005
České vydání: Fragment, 2009
Formát: hardback, 400 stran
Přeložila: Dana Chodilová
Filmové zpracování: Percy Jackson: Zloděj blesku (Chris Columbus, 2010)Anotace: Bohové z Olympu se bouří! Dvanáctiletého kluka Percyho Jacksona čeká vyhazov ze školy a další trampoty na sebe nenechávají dlouho čekat. Najednou kolem něj začínají ožívat bytosti ze starých řeckých bájí. Z učitelky matematiky je rázem krvelačná příšera, z Percyho kamaráda se vyklube satyr a jeho otec je jedním z olympských bohů. Většina z nich má na Percyho spadeno, podezírají ho z krádeže blesku – mocné zbraně nejvyššího boha Dia. Percy a jeho přátelé mají jen 10 dní na to, aby blesk našli a vrátili, uklidnili náladu na Olympu a zabránili osudné válce bohů. K úspěchu výpravy ale nestačí jenom chytit pravého zloděje…


Když jsem poprvé v televizi zhlédla filmové zpracování této knihy, neměla jsem ani ponětí, že je natočen podle knižní předlohy. Ale líbil se mi. Ne nijak závratně, brala jsem ho jako lehkou oddechovku se zajímavým námětem, který mohl být zpracován sice lépe, ale líbilo se mi to. Až později jsem se dozvěděla, že za zrod filmu vděčíme knize a vlastně i celé sérii. Ke knižní předloze jsem se dostala až nyní a řekla jsem si, že do doby, než si přečtu více dílů se na druhý film nepodívám. Po přečtení této knihy mám ale dojem, že se na něj radši nebudu dívat nikdy.
Jak jsem řekla, film je to fajn. Ale s knihou má společného minimum. Sem tam je něco shodné, ale celkově je film úplně předělaný k obrazu svému. Přitom kdyby se řídil více knihou, mohl být nejspíš mnohem úspěšnější a celkově lepší. Protože kniha má stejný potenciál, jako měl film - až na to, že kniha svůj potenciál naplnila.

Řecká mytologie je opravdu fascinující. Vždycky mě moc bavila, i když písemka z povinné četby o Starých řeckých bájích a pověstech od Eduarda Petišky byla peklo. Tolik jmen, všechna si jsou podobná a přitom tolik jiná. Téma propojení řeckých bohů s dnešní dobou mě ale neskutečně bavilo a myslím, že tato kniha (a nejspíš i celá série) by mohla dopomoci k lepší orientaci ve starých bájích - ovšem je jasné, že knihu nemůžete brát doslova. 
Autor se s novým světem hezky popasoval, podobně jako Cassandra Clare. Oba nevytvořili zcela nový svět, jen ho zasadili do toho dnešního, i když Rick Riordan to měl možná o to jednodušší, že se opíral již o napsané a známé příběhy z antického Řecka. Tím však nechci říct, že by byl jeho příběh neoriginální. Vůbec ne.
Mou největší slabinou během čtení knihy bylo rozhodně neustálé porovnávání s filmem. Od začátku mi bylo jasné, že kniha kvalitativně přerůstá film, ale objektivně jsem nemohla posoudit, zda je kniha předvídatelná či nikoli. I když se toho ve filmu z knihy mnoho neobjevilo a já mohla být i nadále překvapována, o tom, kdo koho zradí a kdo za čím stojí, jsem měla celkem přehled. I tak mě ale kniha nenudila a já měla chuť číst dál.
Proplétání dnešní doby, historických osobností a událostí s řeckou mytologií také nebylo nic nového pod sluncem, ale knize to dodávalo správný říz a vtip. To je třeba zmínit - kniha je dobrodružná a moc vtipná. Ale připomínalo mi to klasický americký filmový humor, trochu očekávaný, nepřekvapivý, ale v zásadě milý. Jednotlivé vtipy mě vnitřně dost pobavily, ale nahlas jsem se zasmála jen párkrát, protože většina vtipů pro mě nebyla ničím novým.
I když má kniha čtyři sta stran a nejspíš vás překvapí svou tloušťkou, uběhne vám neskutečně rychle, protože je příběh nejenom tak zajímavý a čtivý a vy prostě musíte číst dál, abyste se dozvěděli, jak všechno dopadne, ale vydavatelé použili navíc mnohem větší písmenka, než jsem zvyklá. Trochu jsem si připadala trapně, protože jsem tím měla dojem, že je kniha určena mladším, ale nakonec jsem neviděla důvod, proč by se kniha neměla líbit i mé věkové skupině.
Určení mladším skupinám nahrával i trochu věk hlavního hrdiny - dvanáct let. To mě dost překvapilo, jelikož filmaři si upravili i tento detail. Ale během čtení jsem se shodovala s představami filmové Percyho - nedokázala jsem si představit dvanáctiletého Percyho vykonávat takové skutky, takovým způsobem myslet a takovým způsobem mluvit. Když jsem vzpomínala na všechny šesťáky u nás na škole, nedokázala jsem si to připustit. Ale brala jsem Percyho jako vyvoleného a ostříleného životem, smířila jsem se s tím a přijala fakt, že hrdinové se zkrátka asi chovají jinak.
S Percyho věkem i s Amerikou jako středobodem řecké mytologie jsem se dokázala smířit (navíc když nám to autor tak hezky a logicky vysvětlil, za což má určitě plusové bodíky), ale jediné, co mě na knize trochu mrzelo, byla celková plochost postav. Pokud bych to měla vysvětlit, žádná postava mě svým jednáním a chováním nijak zvlášť nepřekvapila. Dalo by se říct, že kdo měl být zlý, byl zlý; kdo měl být hodný, byl hodný. Ono to tak ve skutečnosti nebylo, každá postava měla v podstatě své kladné a záporné stránky, ale na mě to tak nepůsobilo. Postavy mi v tomto ohledu připadaly strašně jednoduché a jednosměrné. Chápala jsem to ovšem proto, že je tato kniha určena mladším čtenářům, pro které je složitá psychologie postav spíše zbytečná. Co se mi ohledně postav líbilo, byla opět ta nedokonalost dokonalých bohů, o které jsem se dočítala už v Petiškovi. Jejich malichernost, sebestřednost a žárlivost. To se mi na řecké mytologii líbí - že nedokonalí lidé jsou přesným obrazem stejně tak nedokonalých bohů.

První díl této série mě určitě navnadil k tomu, abych si přečetla další díly. Kniha mě neskutečně bavila a nutila mě číst dál, i když mě pár maličkostí mrzelo, za což jsem nucena knize nedat plný počet bodů, ale i tak se mi líbila natolik, že jsem jich nemohla sebrat zase až tak moc. Asi ohledně knih nedokážu být ještě tak přísná...

Moje hodnocení: 4,5/5

Zdroje obrázků: www.ronnie-books.blog.cz, www.lucy-littleworld.blogspot.com, www.flameozutara.deviantart.com, www.kdejinde.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat

Jsem moc vděčná za každý komentář. Děkuji.