čtvrtek 7. srpna 2014

Moji oblíbení bookblogeři

Tento blog jsem si založila rozhodně díky bookblogerům. Když jsem zjistila, že něco jako československá knižní blogosféra existuje, zamilovávala jsem si ji postupně víc a víc, začala jsem jí propadat. Například jsem začala mít přehled o tom, co zrovna vychází, co zrovna frčí, co je to Young Adult a New Adult, která nakladatelství vydávají které knihy, zjistila jsem, že můžete spolupracovat s nakladatelstvími a knihkupectvími a tím pádem dostávat knihy zadarmo, začala jsem si kupovat více a více knih, ačkoli dříve jsem si je výhradně půjčovala z knihovny, začala jsem se pídit po záložkách, začala jsem fotit knihy na instagram, vzala jsem na milost ebooky, začala jsem sledovat booktubery u nás i v zahraničí a začala jsem dělat spoustu dalších věcí, které jsem dříve nedělala, dozvěděla jsem se spoustu věcí, o kterých jsem dříve neměla ani páru.
Ruku na srdce - bere mi to hodně peněz a hodně času. Ale baví mě to, a proto se toho nehodlám jen tak vzdát. 

V tomto článku bych chtěla zmínit bookblogery, díky kterým odstartovala moje současná knižní závislost, ale taktéž ty, které čtu teď a čtu je ráda. Čtu spoustu blogů, proto se někteří můžou divit, jak stíhám číst všechny jejich články, jak je zvládnu uhlídat. Mám pro to jedno slovo - BLOGLOVIN'. Pokud jste o tom ještě neslyšeli, zkuste to teď: http://bloglovin.com/


Abyss z blogu Knižní nekonečno (http://knizni-nekonecno.cz/) TOP!
Abyss sleduji už pár let, protože ji znám už od dob, kdy jsem měla svůj osobní blog na blog.cz. Patřila jsem do Autorského klubu, kam patří i Abyss a v seznamu členů bylo její jméno vždy vysoko, možná je stále úplně první, protože ten seznam se řadí podle abecedy. Tam jsem si jí nejspíš prvně všimla a sledovala jsem ji od té doby v různých vlnách. Vždy mě to chvíli bavilo, pak mě větší zájem o knížky zase opustil, pak mě to znovu chytlo. Možná tak rok jsem se jí potom vyhýbala, ale pak jsem z nějakého důvodu na ni zase narazila a díky ní jsem si vzpomněla i na Brabikate, která to posunula ještě dál.

Brabikate z blogu Nejen knižní blog (http://brabikate.blogspot.cz/) TOP!
Brabikate také znám ještě z dob, kdy měla svůj blog na blog.cz. Tam mě hodně zaujal design její stránky a její fotky. Sledovala jsem ji i poté, co se přestěhovala na blogspot, ale začala se více věnovat článkům o knížkách a to mě odradilo. Vtipné, že? Nicméně díky Abyss jsem se na ni rozpomněla a podívala se na její blog. Zrovna tam psala děkovací článek, protože se umístila v jakési soutěži knižních blogů a tam jsem narazila na blogy, o kterých jsem dříve neměla ani tušení. A pak to jelo jako lavina, jeden blog za druhým...
Note: Zajímavé je, že jdu podle abecedy, jak mi to generuje Bloglovin', ale i tak jsou ty dvě pro mě nejvlivnější blogerky hned na prvních dvou příčkách.

Shax z blogu Book for soul, tea for body (http://wolf-hearted-girl.blogspot.cz/)
Jak již jsem řekla, sleduji spoustu blogů a hltám všechny jejich články, bohužel se mi často stírá, kdo píše které a jen pár blogerů mi utkví konkrétně v paměti. Tento blog mám moc ráda, ale zrovna tento je jeden z těch, u kterého si vybavím pouze jeho design a pak se mi vše setře do kupy a vůbec si neuvědomuji, jaké typy článků autor píše, co má rád za druhy knih atp. Každopádně všechny blogy, co sleduji, sleduji proto, že se mi líbí po obsahové stránce, takže ani tento blog není výjimkou.

eM. z blogu Book lords (http://book-lords.blogspot.cz/)
O spoustě blogů taktéž nevím, kdy jsem je začala sledovat a kde jsem na ně narazila. Tak je to i s tímto blogem. Nevím kdy, nevím kde, nevím jak, ale vím proč - má skvělé články, které mě baví číst. Jinak by tu přeci nebyla.

Kristýna Pekárková z blogu Books in Ashes (http://booksinashes.blogspot.cz/)
Rovněž zde nevím, jak jsem k tomuto blogu přišla, většinou si ani nepamatuji jméno autora toho blogu a musím se proto dívat na konec článku, kde je uvedeno jeho jméno. Nicméně znovu opakuji, že tento blog se sem dostal, protože mě baví ho číst. Omlouvám se, ale podobná definice nastane ještě u více blogů.

Camilla Barnett z blogu Camilla's world (http://barnetcamilla.blogspot.cz/)
Naopak u této dívky vím přesně, za jakých okolností jsem ji začala sledovat. Když jsem se nechala zapsat na Mapu knižních blogerů (ZDE), koukala jsem po svém blízkém okolí, jestli se tu nenachází poblíž nějaký knižní bloger. Nejblíž jsem našla Camillu, jejíž jméno mi je sakra povědomé. Vím jistě, že jsem ji už někde potkala, možná jsme chodily do stejného kroužku. Jen si nemůžu přesně vzpomenout. Chystám se jí napsat, ale ještě jsem se k tomu nedokopala.
U této slečny bych chtěla jenom zmínit, že jí je teprve třináct, ale i tak píše velice slušné recenze. Rozhodně to není žádný začátečník jako já.

Cukrblik z blogu Cukrblik blog (http://cukrblik.blogspot.cz/)
Tuto slečnu sleduji především proto, abych měla přehled o tom, co zrovna vychází, kdy vyjde která kniha, jak budou vypadat obálky nových knih. Dozvěděla jsem se o ní díky Syki z Knižního doupěte.

Magdaléna z blogu DEADLY TRIP (http://www.deadlytrip.net/)
I zde jsem ztracená, co se týče znalosti toho, kde jsem na tento blog přišla, ale přišla jsem na něj, to je důležité. Díky této blogerce jsem na Mapě knižních blogerů. Kdybyste se tam chtěli nechat zapsat i vy, směle do toho a napište jí e-mail.

Tereza Bártová z blogu FotoTerárium (http://fototerarium.blogspot.cz/)
O této blogerce jsem se dozvěděla díky společnému projektu, který toto léto pořádá s Basterou z Knihy nekoušou. Každý den zveřejňuje jednu fotku ze svého života a často to jsou knihy. Rozhodně zajímavý nápad, díky kterému mi tento blog uvízl v paměti.

GiraffeAndy z blogu Nejen knižní blog (http://giraffeandy.blogspot.cz/)
Mám pocit, že na tento blog jsem najela poprvé kvůli nějaké soutěži. Tak jsem narazila na spoustu blogů, které sleduji, protože mi přijde nevhodné účastnit se v něčí soutěži a přitom vůbec neznat jeho blog. Na cizích blozích soutěžím jen, když opravdu toužím po knize, kterou vyhraje vítěz. Tento blog už ovšem sleduji tak jako tak a líbí se mi.

Fearnie Ruiscoll z blogu Jantarová země (http://jantarova-zeme-ruiscoll.blog.cz/)
O této slečně jsem se prvně dozvěděla na YT, protože je velice aktivní booktuberkou (její kanál ZDE) a natáčí skvělá videa, která mě moc baví. Přijde mi strašně zajímavá, nikdy nevím, co od ní čekat, neustále mě překvapuje svým výběrem knih, jejich hodnocením atp. Na blogu tak aktivní není, její články jsou spíše odkazy na její videa, ale její blog sleduji, protože nechci přijít o nějaký článek, který by mohla zveřejnit.

Rodaw z blogu Knihánkov (http://knihankov.blogspot.cz/) TOP!
Nepochybuji o tom, že znáte Rodaw. Pokud ji neznáte, jste asi v této blogosféře noví, protože já ji neznala pouze na začátku. Dozvěděla jsem se o ní právě na blogu Brabikate, protože zde byla zmíněná okolo vyhlašování cen. Mám dojem, že Rodaw vyhrála za tvorbu videí. Není divu, Rodaw je aktivní taktéž spíš na YouTube (její kanál ZDE) než u sebe na blogu. Patří ke špičce českých booktuberů a její videa jsou super, protože ona je neuvěřitelně milá, laskavá a pozitivní osoba, která miluje pejsky tak jako já. Když se dívám na její videa, její dobrá nálada se přenese až ke mně do pokoje. Moc ráda bych ji jednou poznala.

Knihomolka Nell z blogu Knihomolno (http://knihomolno.blogspot.cz/)
Mám pocit, že Nell v poslední době zažívá své chvíle slávy. Rodaw se o ní zmínila u sebe na Facebooku a Nell je teď věnována velká pozornost. Natáčí pěkná a zábavná videa (její kanál ZDE), ale píše i skvělé recenze, které se mi moc líbí.

Bastera z blogu Knihy nekoušou (http://bastera.blogspot.cz/)
O Basteře vím rovněž díky jejím videím (její kanál ZDE). Je mi velice sympatická, o knihách mluví krásně. Je znát, že o knihách hodně ví a že už jich dost přečetla. Krom jejích videí ráda čtu její recenze, které jsou velmi pěkně napsané.

Madeleine Fehrens z blogu Knihy všeho druhu (http://cz-books.tumblr.com/) TOP!
Madeleine je v tomto seznamu rovněž díky videím (její kanál ZDE), ale také díky recenzím. Videa má krásná, rozmanitá a veselá, Madeleine se mi jeví jako velice sympatická osoba, moc se mi líbí její záliba v cestování, závidím jí, kolik toho už procestovala. Recenze píše zajímavě a poutavě. Patří s Rodaw k prvním booktuberům, které jsem začala sledovat.

Syki z blogu Knižní doupě (http://knizni-doupe.cz/) TOP!
Syki nejspíš znáte všichni, co sledujete knižní blogy. Tato blogerka patří k tě nejznámějším, nejlepším a nejzajímavějším. Její blog se mezi ostatními neztrácí, vyčnívá. Její recenze moc nečtu ze dvou důvodů - jsou často na erotické knihy, o které se nezajímám, a za druhé často obsahují spoilery, na které však předem upozorňuje. Mám však ráda její meme a nenechám si ujít její pravidelné články o knihách, které právě vycházejí.

Veru a Adelica z Knižní louky (http://knizni-louka.blogspot.cz/)
Nevím, kde jsem na tento blog narazila, ale patří k těm, které mám zakořeněné v paměti, protože je zajímavý tím, že ho vedou dvě blogerky. To sice není nic výjimečného, ale já takovýchto blogů moc nečtu, takže pro mne to výjimečné je. Jejich články mám ráda, jsou milé a zajímavé.

Veronika Krátká z blogu Knižní přátelství (http://knizni-pratelstvi.blogspot.cz/) TOP!
Tento blog patří rozhodně k těm nejlepším, nejpoetičtějším, nejkrásnějším a nejmilejším. Jeho autorka Veronika mi přijde strašně elegantní a milá. Ještě více jsem si ji zamilovala ve videích, která nedávno začala natáčet (její kanál ZDE) a je v tom úžasná. Píše nádherné recenze, fotí nádherné fotky, peče úžasné koláčky, které jsem zatím neměla čas upéct, ale jsou nádherné na pohled. Mám moc ráda její články Sobota na téma. Její blog možná ničím extra na první pohled nevyčnívá, ale jeho síla se nachází v obsahu, v úžasných článcích, do kterých Veronika dává sama sebe. 

Ettelëa z blogu Knižní útočiště (http://knizni-utociste.blogspot.cz/)
Tento blog je zase naopak jeden z těch, který mi trochu splývá s ostatními, ale rozhodně není špatný, mám ráda všechny blogy ve svém seznamu.

Wanderer z blogu Knižný svet (http://wanderer-books.blogspot.sk/)
První z velice mála slovenských blogů, které sleduji. Ne že bych se jim vyhýbala, slovenštině rozumím bez problémů, líbí se mi dokonce více než čeština, ale zkrátka se k nim tak lehce nedostanu jako k těm českým. Zaujme mě jich jenom pár. Toto je jeden z nich.

Laurdes z blogu World of Books (http://laurdes.cz/)
Laurdes určitě patří k těm známějším, její blog je promakaný po obsahové i vzhledové stránce, Laurdes je autorkou několika projektů, do kterých se můžete zapojit, má rozhodně spoustu zajímavých nápadů, které uskutečňuje. Natáčí i videa se svou sestrou, jsou zábavná a netradiční, moc se mi líbí (její kanál ZDE).

Marky z blogu Můj knižní svět (http://marky-knihy.blogspot.cz/)
Marky jsem začala sledovat na YT, kde natáčí knižní videa (její kanál ZDE). Ze začátku jsem z nich byla taková rozpačitá, protože Marky se mi jeví jako milá a sympatická slečna, ale kvalita videí nebyla nic moc, po obrazové i zvukové stránce. Ale jinak mě bavila, tak jsem je sledovala dál. Teď má Marky nové vybavení a kvalita videí se prudce zvýšila, proto skáču do stropu radostí. Na svém blogu zveřejňuje pěkné recenze.

Timi z blogu My World of Books (http://myworld-books.blogspot.sk/)
Timi jsem prvně začala sledovat na Goodreads, kde jsem se přes odkaz dostala na její blog, který jsem si oblíbila. Je to ten druhý slovenský blog, který sleduji a mám ho moc ráda. Timi čte zajímavé knihy a mám ráda její recenze a pohled na věc.

NikaRoovy z blogu NikaRoovy (http://nroovy.wordpress.com/)
NikuRoovy nesleduji moc dlouho pravidelně. Dřív jsem na její blog často narážela, ale moc mi nevyhovoval styl psaní článků, ale postupem času jsem si ho oblíbila a už jsem na něm zůstala. Teď ho čtu tedy pravidelně. Musím říct, že jeho autorka rozhodně vyčnívá svým specifickým stylem psaní, protože je hodně osobitý. Navíc na blog přidává i něco ze své tvorby, což je velmi zajímavé. NikaRoovy natáčí i videa (její kanál ZDE).

Lili.en z blogu Obsidian Butterfly (http://obsidianovy-motyl.blogspot.cz/)
Podobně jako Cukrblik blog i tento se zaměřuje na nově vycházející knihy, chystané a nové obálky, zkrátka ty nejstručnější informace, které potřebujete, když marně čekáte na vydání některé z vašich oblíbených knih.

Ohana z blogu Ohana's World of Pure Imagination (http://ohanamon.blogspot.cz/)
Ohanu znám díky jejím videím (její kanál ZDE), která jsou na můj vkus trochu dlouhá. Když si však najdu čas, ráda se na ně podívám, protože o knihách mluví Ohana krásně, vždy se dozvím něco zajímavého nebo nějaký nový typ na knížku. Na blog potom píše pěkné recenze.

Rachel-Roo z blogu Rachel-Roo (http://rachel-roo.blogspot.cz/)
Rachel-Roo je hodně zajímavá blogerka, protože i když bloguje jen pár měsíců, má už pěknou základnu pravidelných čtenářů, kteří neustále přibývají. Píše krásné recenze, na její blog se velmi ráda vracím.

Terra z blogu She is a bookaholic (http://sheisbookaholic.blogspot.cz/) TOP!
Toto je jeden z mé TOP! špičky blogerů, kteří patří k mým úplně nejoblíbenějším. Tento blog mám obzvlášť ráda, jeho autorka píše zajímavé články a nádherné recenze. Zapojuje se do různých projektů a read-a-thonů, baví mě její výběr knih. Pokud jste tento blog ještě nenavštívili, měli byste to napravit.

Ells z blogu Svět nadpřirozena (http://ells.cz/)
Ani zde netuším, jak jsem na tento blog poprvé zavítala, ale rozhodně vyčnívá mezi ostatními. Má zajímavý design, jeho autorka píše báječné recenze, kde hodnotí zvlášť obálku a zvlášť samotnou knihu. I když se často naprosto neshoduji s jejím hodnocením obálek, mám její blog moc ráda.

Tiwala z blogu Turning over pages... (http://www.turningoverpages.blogspot.cz/) TOP!
Taktéž jeden z mých oblíbenců. Jeho autorka se mi zaryla do paměti díky krásným recenzím, zajímavým designem, ale především díky článkům s fotkami z jejího Wreck This Journal, který je v jejím podání naprosto famózní.

Jana z blogu U Margarety (http://www.mmargareta.blogspot.cz/) TOP!
Zde si mě autorka získala především recenzemi, které jsou obzvlášť povedené. Obecně recenze nečtu moc často, spíš pokud mě ta kniha zajímá nebo mám dobré zkušenosti s pisatelem, který píše kvalitní recenze. Jana k těmto pisatelům patří, její recenze si nenechám ujít.

Vendea z blogu Vendea's dream world of books (http://vendeadreams.blogspot.cz/)
Mám dojem, že i na tento blog jsem se dostala díky některé ze soutěží, kterých jsem se zatím neúspěšně zúčastnila. Její blog je zajímavý, plný různých projektů, meme a recenzí. Ráda se sem vracím.

Yanny z blogu Yanny zpovědníček (http://yan-ny.blog.cz/)
Tak tento blog opravdu netuším, jak jsem začala sledovat. Ale články má Yanny pěkné, proto ho čtu stále. Musím se však přiznat, že se mi do paměti úplně nevryl.

Mona z blogu Život s knihami (http://zivotsknihami.cz/)
Slečna, která natáčí videa (její kanál ZDE), na svém blogu zveřejňuje především recenze, které píše moc hezky. Mám ráda právě její videa, díky kterým jsem ji prvně poznala. Momentálně jsem zapojena do jejího projektu Putovní deník knihomolů, který by se někdy teď měl rozjíždět. Pro více informací najeďte na její blog, ale upozorňuji, že přihlašování už je zastaveno, ale Mona říká, že by se tento projekt mohl uskutečnit znovu, když o něj byl takový zájem.


Uf, to by bylo všechno. Zabralo mi to dost času, když jsem musela dohledat jména některých blogerů a vůbec si často vzpomenout, jaké články píšou. To je právě to - aby si vás lidé pamatovali, musíte něčím vyčnívat, být v něčem výjimeční. Zatím si nemyslím, že bych já něčím vyčnívala, ale pokusím se na sobě pracovat. Mně bude stačit, když mě lidé budou znát jako kvalitní recenzentku. 

Znáte některé mé oblíbené bookblogery? Jací jsou vaši oblíbenci?

Žádné komentáře:

Okomentovat

Jsem moc vděčná za každý komentář. Děkuji.