neděle 31. srpna 2014

(Ne)obyčejný kluk

Pomalu se dostáváme k další knize, kterou jsem přečetla v rámci jedenáctého Bout of Books read-a-thonu. A tentokrát jde o velice speciální knihu. Proč? To se dozvíte v recenzi.

(Ne)obyčejný kluk

Autor: R. J. Palacio
Originál: Wonder
Originální vydání: 2011
České vydání: Knižní klub, 2013
Formát: hardback, 320 stran
Překlad: Renata Greplová
AnotaceAugust se narodil s deformovaným obličejem, který většině lidí z jeho okolí brání dostat se v kontaktu s ním za hranice této nedobrovolné masky. Nyní nastupuje poprvé do školy, rovnou do páté třídy. Kniha je dokonale sestaveným kaleidoskopem pohledů samotného Augusta, jeho sestry Vii a jejích kamarádů i Augustových spolužáků na jednu a touž situaci, na to, jak na tuto velkou změnu reaguje on sám, jeho rodina i spolužáci. Celou knihou prostupuje laskavý humor, který usnadňuje mladým čtenářům se s tak náročnou tematikou vyrovnat. (Databáze knih)

Tato kniha se v anglickém originále jmenuje Wonder, v překladu znamenající zázrak. August Pullman takový malý zázrak je - narodil se se znetvořeným  obličejem, kterému moc nepomohly ani nákladné plastické operace. To ovšem nebrání Augustově rodině v tom, aby ho bezmezně milovali. Horší je to ale s ostatními lidmi, pro které je často dost obtížné nezírat. Zatím se August přehnanému kontaktu s novými lidmi úspěšně vyhýbal, velká změna ovšem nastává v okamžiku, kdy má poprvé začít chodit do školy - a ne všichni jsou novému spolužákovi příznivě nakloněni.

August je opravdu milý kluk, kterého si nejde nezamilovat. I přes svůj handicap si drží optimistický přístup k životu, což se mi na něm nejvíce líbilo. Život ho dvakrát nešetřil, udělil mu tvrdou lekci, ale díky tomu se dokázal zocelit a přijmout svůj život tak jak je. Žije dál, raduje se z maličkostí, miluje Star Wars a čte Hobita a Letopisy Narnie - ještě stále vám není sympatický?
August však není jediná postava, která vás chytí za srdce. Ať už je to Augustova maminka nebo tatínek, sestra Via, Summer, Jack nebo malá Daisy, všichni vám budou sympatičtí. Jsou krásní, milí, hodní, v zásadě jsou jejich charaktery prosté, ale každý se něčím odlišuje od ostatních. Ani charakteristika záporných charakterů není nikterak složitá, ale to jsem nebrala jako mínus, protože se přeci jenom jedná primárně o knihu pro děti, kde nejde o spletitou psychologii hrdinů. Ovšem i z tak zdánlivě prostých postav se dají vykřesat obrovské charaktery.
Ovšem, jak už říká ta část anotace, kterou jsem nezveřejnila, tato kniha není určena jen mladým čtenářům - má toho spoustu co dát i dospělým a dospívajícím. Je psána jednodušším stylem, aby její smysl byl jasný i těm nejmenším, ale zabývá se velmi citlivou tématikou, se kterou zachází sice s krutou upřímností, kterou ale vyvažuje optimistickým laděním, krásným zakončením a postupným humorem, který vám nejenom že vykouzlí úsměv na tváři, ale donutí vás se i od srdce zasmát. Dětem poskytne zábavné, ale poučné vyprávění, dospělé i přes prostší děj zaujmou hlubokomyslné moudrosti a citáty, které mladší poučí a starším připomenou to, co možná dříve věděli, ale časem zapomněli. Zamyšlení o lásce, o přátelství, o odpuštění a o životě, která vás dojmou a citlivější z vás doženou až k slzám.

"Když si můžeš vybrat, jestli budeš spravedlivý, nebo laskavý, buď laskavý."


Celý Augustův příběh je postupně vyprávěn z pohledu několika různých osob, se kterými se během příběhu setkáváme - ať už jde o Viu, Summer nebo Jacka, všechna vyprávění jsou kvalitativně vyvážená a o nic méně zajímavější. Mě osobně všechna moc bavila a především zasáhla svou upřímností, upřímnými výpovědmi jednotlivých postav, u kterých jsem si i já musela přiznat, že bych se nejspíš zachovala stejně. Autorka se i poprala s rozlišením stylů každého vyprávění na základě povah a charakterů jednotlivých vypravěčů. Například Justin na mě od začátku působil roztržitým dojmem a jeho vyprávění mi můj dojem jenom potvrdilo. Tím mě autorka mile potěšila, protože ne každý autor myslí na to, aby jednotlivá vyprávění stylem odlišil.

"Čiň všechno dobro, jaké můžeš,
všemi prostředky, jakými můžeš,
všemi způsoby, jakými můžeš,
na všech místech, kde můžeš,
ve všech chvílích, kdy můžeš,
všem lidem, kterým můžeš,
tak dlouho, jak můžeš..."

Už teď mohu říct, že se tato kniha řadí k mým nejoblíbenějším knihám vůbec, protože mě neskutečně hluboce zasáhla. Někomu se sice toto dílo může zdát jako klasická hra na city, ale já bych toto netvrdila. Já jsem se upřímně zasmála, poplakala a zamyslela - a tuto kombinaci pocitů mám na knihách nejradši. Jde o knihu, která dětem předá ty nejlepší myšlenky, nad kterými jsem se já rozplývala a vnímala jejich poselství a hloubku. I když jde o vážné a smutné téma, bylo podáno upřímně, ale s myšlenkou naděje, dobra, s optimismem, kterého není nikdy dost. A i když ne každý smutný příběh v reálném životě končí šťastně, myslím si, že to neznamená přestat se radovat z maličkostí. A právě Auggie nám to všem připomněl.


(Ne)obyčejný kluk je vskutku neobyčejná kniha, která nadchne malé i velké čtenáře. Autorka se s citlivým tématem poprala se ctí a vytvořila krásný příběh, který čtenáře dojme i pobaví, ale především dodá naději a vnese trochu světla do našich životů. Doplňují ho krásná poselství a citáty, které nám připomenou hodnotu přátelství, lásky a života. Doporučuji všem milovníkům veselých smutných příběhů.

Hodnocení: 6/5

2 komentáře:

  1. Páni knižka vypadá opravdu hodně dobře! hned, jak bude v knhovně volná si ji jdu půjčit :-)

    OdpovědětVymazat

Jsem moc vděčná za každý komentář. Děkuji.