neděle 21. září 2014

Romeo, Julie a tma

Dnes vám chci představit další knihu z povinné četby, která by i ty nejzatvrzelejší odpůrce mohla přesvědčit, že povinná četba nestojí pokaždé za starou belu.

Romeo, Julie a tma

Autor: Jan Otčenášek
Vydání: Práce, 1984
Formát: hardback, 162  stran
Filmové zpracování: Romeo, Julie a tma (Jiří Weiss, 1959)


Anotace: Novela rozvíjí tragický příběh několikadenní lásky studenta a židovské dívky v dusné atmosféře Prahy za heydrichiády. (Databáze knih)Kdo by neznal nesmrtelný příběh Romea a Julie z pera Williama Shakespearea? Příběh tragické lásky mezi dvěma mladými lidmi z dvou nespřátelených rodů. Pavel je takový Romeo a Ester je taková Julie. Jejich příběh se ovšem od toho Shakespeareova podstatně liší - Pavel potká Ester na lavičce v parku v období heydrichiády ve chvíli, kdy se Ester měla ubírat směrem do Terezína. Její život dostal ovšem nový směr, když ji Pavel schová v bytě vedle dílny svého otce. A právě tam začíná jejich příběh - příběh lásky obyčejného studenta a židovské dívky.

Pokud jste již měli čest číst nějakou knihu, která vypráví o osudech lidí během kterékoli války, nejspíš už chápete, že číst takové knihy není dvakrát snadné. Během odkrývání životů lidí, kteří zažívali nevyslovitelné hrůzy, vám samotným před očima ubíhá váš život - jaký je a jaký by asi byl, kdybyste žili v té době. Tyto příběhy otevírají oči a mají obrovskou sílu. Příběh Pavla a Ester není výjimkou.
Když jsem teprve vstupovala do jejich životů, trvalo mi chvíli, než jsem si zvykla na zvláštní styl autora. Zvláštní na něm bylo, že byl psán převážně v er-formě, ale co chvíli se přesunul do ich-formy, využíval přímou řeč s uvozovkami i bez uvozovek, občas se mi stíralo, co kdo vyslovuje nahlas a co si pouze myslí. Když se ovšem čtenář sžije se stylem, jakým je kniha napsána, neuvěřitelným způsobem vás vtáhne do děje.
Jak nejlépe pochopit tamní atmosféru, situaci a pocity hrdinů? Krátkými větami, výkřiky do tmy, neuspořádanými myšlenkovými pochody. Občas to je složité - pochopit, o čem autor právě hovoří, ale jinak je to unikátní způsob, jak pochopit pozice hlavních postav. Dokážeme si vůbec představit, jaký strach museli prožívat? Zmatení, úzkost a bezmoc? Autor to slovy vyjádřil krásně - člověku se možná stírá realita a pouhé nevyřčené myšlenky, ale tím jsem já osobně získala pocit, že přesně vím, jak se Pavel cítí, na co právě myslí, jaký zmatek má v hlavě, jak ani sám netuší, co má dělat. Tento poněkud matoucí, ale zároveň nádherně propracovaný styl kolem mě vytvořil tíživou a beznadějnou atmosféru životů obyčejných lidí během druhé světové války. 
Samotný příběh lásky Pavla a Ester je až neuvěřitelně překrásný. V nekonečné tmě svítí jako nejzářivější hvězda, vnáší do celého příběhu naději, ačkoli samotný příběh končí tak, jak končí. Přesto si z knihy neodnáším to špatné - naopak si odnáším to dobré - myšlenku, že člověk může zažívat krásné okamžiky i během toho největšího utrpení. Je to příběh smutný a dojemný, ale k slzám mě nedohnal. Spíš mě zocelil, i když velice laskavým způsobem. 
Romeo, Julie a tma je krátkým, smutným, ale zároveň velmi něžným příběhem o tragické lásce. Zatáhne vás do těžké situace dvou mladých lidí, kteří ačkoli zažili krušné časy, nebránilo jim to v prožití něčeho úžasného. Jejich příběh je napsán zvláštním stylem, ale neuvěřitelně krásně a dojemně popisuje jejich osudy a vás bez meškání vtáhne do středobodu dění, ze kterého se nedostanete až do samého konce.

Hodnocení: 5/5

Zdroje obrázků: www.databazeknih.cz, www.csfd.cz

1 komentář:

Jsem moc vděčná za každý komentář. Děkuji.