pátek 2. ledna 2015

Zkouknuto | PROSINEC 2014

Varuji vás předem, tentokrát to bude nářez. Plánovala jsem si toho přes Vánoce spoustu, ale vůbec jsem nečekala, že ztratím chuť do čtení a pustím se tak moc do filmů. Ale musela jsem zkrátka využít toho, že Vánoce jsou jediný čas v roce, kdy dávají spoustu kvalitních filmů i v televizi - a občas se poštěstí i v originále s titulky. Proto se nelekejte, zhlédla jsem toho vážně dost.

Zapomněla jsem zmínit, že v tomto Zkouknuto si většina filmů odnese 5/5 a že většinu těchto filmů jsem už viděla několikrát. Ale to tak o Vánocích bývá. Takže ano - miluji Vánoce už jen díky tomu filmovému nářezu...

Post Coitum (Juraj Jakubisko, 2004) - odpad!/5
A začneme asi možná i tím nejhorším, co jsem kdy v životě viděla. Post Coitum, český film, který bych nejradši smazala z povrchu zemského. Tohle nemělo být natočeno. A pokud ano, měla to být zařazeno mezi porno filmy, protože tohle nemá s právoplatným filmem nic společného. Je to hrůza, děs a hrůza. Nebyla jsem schopna se na to koukat déle než čtvrt hodiny. Je to o ničem, je to nechutné, s komedií to nemá nic společného, herci nehrají, herci jenom odříkávají věty, které sesmolil asi úplný negramota. Nevidím na tomto filmu nic pozitivního, absolutně nic. Stydím se, že to sem vůbec dávám, ale snad na druhou stranu někoho včas upozorním, aby se na toto opravdu nedíval. 

Toy Story: Příběh hraček (John Lasseter, 1995) - 5/5
Naštěstí hned další film, na který jsem narazila v televizi, byl jeden z mých milovaných - Toy Story. Nestárnoucí animák z pixarovské dílny, který je tu s námi už od roku 1995. Tento příběh miluji čím dál víc a je to dle mého názoru jeden z těch úplně TOP animáků. Nejlepší na tom je, že jeho další dvě pokračování nejsou kvalitativně vůbec níž, spíše naopak. Ale co vám o tomto mám říct? Když má pro mě něco srdeční hodnotu už od dětství, nenacházím obhajobu. Woody, Buzz, Rex, pan Brambůrek, Prasátko - to nejsou hračky, to jsou vaši celoživotní přátelé. Nemám, co víc dodat.

Spider-man 2 (Sam Raimi, 2004) - 4/5
Pro superhrdiny mám slabost, pro superhrdinské filmy ještě větší. Nejsem komiksový znalec, neznám všechny superhrdiny, nejsem vášnivý fanoušek, ale pokaždé když vidím superhrdinu ve filmu, nějakým způsobem už to mi stačí k příjemnému filmovému zážitku. Spider-man je super postava, je vtipný a uvolněný a mám ráda, jak ho Tobey Maguire ztvárnil. Tento film sice nepatří k nejlepším superhrdinským filmům, co jsem kdy viděla, ale i tak je velmi povedený a mně se moc líbil. Jen mě trochu štvala ta americká zápletka se svatbou, to mě jistým způsobem zkrátka irituje, ale kvůli spoilerům nebudu psát více.

Mikulášovy patálie (Laurent Tirard, 2009) - 5/5
Pokud jste správný knihomol, již jste určitě slyšeli nebo v lepším případě i četli příběhy o malém Mikulášovi. Já tyto příběhy přelouskala snad téměř všechny v šesté třídě a nemohla jsem se jich nabažit. Ale pokud existují dobré filmové adaptace knih, tato patří k těm nejlepším. Ačkoli psané příběhy o Mikulášovi na sebe nenavazují, filmařům ve Francii se povedlo je spojit do jednoho uceleného příběhu a navíc z toho udělat výbornou rodinnou komedii. Dětští herci - výborní. Počet smíchu za minutu - min. 1x. Vzala jsem tento film do školy, smáli se mu mí spolužáci i mí učitelé. Je to skvělá podívaná, ať už znáte knihu nebo ne. Doporučuji v originále, protože francouzština je nádherný jazyk, který lahodí uším.

Hledá se Nemo (Andrew Stanton, Lee Unkrich, 2003) - 5/5
Další nestárnoucí animovaná klasika, ačkoli ne tak stará jako Toy Story. Snad se teď neukvapím, protože vždy zapomenu na nějaký jiný film, ale myslím, že toto je snad můj nejoblíbenější animák vůbec (z dílny Pixar nebo DreamWorks). A že já animáky miluji. Tohle je však srdeční záležitost a já se nemůžu dočkat na Finding Dory. Podmořský příběh otce a syna, příběh o lásce a o přátelství, o žralocích vegetariánech, o naději, která neumírá, o zapomnětlivé rybce, o revolucionářských rybách, které se snaží uniknout ze svého vězení, to je pro mě symbolem nejzábavnějšího, nejbarevnějšího a zkrátka mého nejoblíbenějšího animáku všech dob. 

Úžasňákovi (Brad Bird, 2004) - 5/5
A v pořadí již třetí pixarovka, na kterou jsem tento měsíc koukala. A další důkaz, že Pixar je velmocí animovaného filmu, protože Pixar zkrátka animáky umí. Úžasňákovi jsou mou další srdeční záležitostí, další z těch nejvíc TOP animáků a další superhrdinský film. Už toto snad stačí pro vysvětlení dalšího pětihvědičkového hodnocení, ne? Jak já se těším na pokračování...

Láska nebeská (Richard Curtis, 2003) - 5/5
S podivem toto byl jediný můj oblíbený vánoční film, který jsem si i tento rok o Vánocích zopakovala. Všechny ostatní mi tak nějak proklouzly mezi prsty, ale to mi nevadí, protože já nemám problém koukat na vánoční filmy i v létě. Více o tomto filmu básnit nebudu, už jednou jsem to říkala ve Vánočních filmových tipech.

Shrek (Vicky Jenson, Adrew Adamson, 2001) - 5/5
Další animovaný staroušek, a i když nepochází z dílny Pixar ale DreamWorks, je stejně tak výborný a opět patří do mé pomyslené animákové TOPky. Znám ho od dob, kdy byl natočen, a ani po téměř čtrnácti letech se mi ani náhodou neokoukal. Kdo by neměl rád pohádky? A co se teprve stane, když vám všechny vaše oblíbené pohádkové postavy poskládají do jednoho úžasného filmu? "The greatest fairy tale never told."

Někdo to rád horké (Billy Wilder, 1959) - 5/5
S tímto filmem začal můj retro filmový festival - zkrátka jsem si pouštěla hodně staré filmy. Tato filmová klasika mezi komediemi s Marilyn Monroe byla už dávno v mém hledáčku - jednak pro film samotný, jednak kvůli doporučením od kamarádky a jednak také proto, že jsem toužila vidět tuto slavnou herečku v nějakém snímku. A vůbec jsem nebyla zklamána, Někdo to rád horké je opravdu prvotřídní komedie, u které se nebudete nudit. Černobílé filmy pro mě dříve bylo hodně obtížné sledovat a i zde jsem ze začátku měla problém se soustředit, rozeznat od sebe jednotlivé herce, ale časem se to poddalo a já příběhu propadla. Je to jako s knihou, do které se musíte začíst, musíte si zažít autorův styl, abyste pochopili, co píše. Stejné to bylo i s tímto filmem - jakmile jsem si zvykla, nadále jsem si jen užívala každou další sekundu.


Za zvuků hudby (Robert Wise, 1965) - 5/5
Filmová muzikálová klasika, o které jsem neslyšela do doby, než jsem si přečetla (Ne)obyčejného kluka. Auggieho sestra tento film milovala, což mě přimělo si ho připsat na už tak dlouhý seznam filmů, které chci jednou vidět. Když jsem zjistila, že ho mají dávat ráno v televizi, dokonce jsem si nastavila budík, abych se ráno dokázala vzbudit. A nelitovala jsem, že jsem si přivstala, protože tento film mi za to stál. Ačkoli trval necelé tři hodiny, nenudila jsem se a některé písničky mi v hlavě hrály ještě dva dny po zhlédnutí. Pokud bych ho měla shrnout jedním slovem, použila bych slovo půvabný. Protože ať už šlo o hudební nebo dějovou složku nebo o hlavní hrdinku Mariu, všechno bylo až nemyslitelně nádherné a půvabné. Avšak tento film převyšuje pouhou romantiku nebo komedii, jeho poslední část ze mě vyždímala i zbytek emocí, které jsem v sobě našla - napětí a strach. Tento film má všechno a všechno mě naprosto dostalo.

Cesta do pravěku (Karel Zeman, 1955) - 4/5
Na tento film bych se sama od sebe asi nikdy nepodívala, kdyby mě k tomu nedonutil brácha. Ten odmalička dinosaury zbožňoval, a když jsme se společně dívali na televizi, přinutil mě se na to dívat. Dost jsem protestovala a dělala si z filmu srandu, ale nakonec jsem byla příjemně překvapená, jak mě to bavilo. Brácha měl pravdu, když říkal, že toto byl právoplatný předchůdce Jurského parku Stevena Spielberga - efekty z poloviny minulého století jsou báječné, přičemž to ani nejsou žádné efekty, ale poctivá filmařská práce. Mně se obzvlášť líbily kulisy a veškeré exteriéry. Příběh je to ale také zajímavý a hodně poučný, díky čemuž nenásilnou formou dokáže člověku předat mnohé informace z historie naší planety. Nevím, nakolik by zaujal dnešní generaci mladých objevitelů, ale myslím, že i tak je to opravdu skvělý pohled na čtveřici hochů, kteří se vydali na velkou výpravu za trilobitem.

Kouzelná chůva Nanny McPhee (Kirk Jones, 2005) - 3,5/5
Cestou do pravěku skončil můj retro festival a vrátila jsem se do 21. století za novými filmy. Dostala jsem chuť na něco lehčího a vtipného, tak jsem se podívala na pohádku pro celou rodinu. Již dříve jsem viděla její pokračování (protože v něm "hraje" Ewan McGregor), které se mi rovněž docela líbilo, proto jsem si chtěla pustit i původní film, který má lepší hodnocení. Doopravdy se mi tento film líbil o něco víc, byla to skvělá pohádková podívaná pro celou rodinu, bylo to vtipné, roztomilé a poučné, skvělá Emma Thompson, skvělý Colin Firth, ale tak nějak mě to nezasáhlo až tak moc. Doporučuji jako báječný rodinný film, ale pro mě to nebyl zas tak převratný filmový zážitek.


Králova řeč (Tom Hooper, 2010) - 5/5
Ke zhlédnutí tohoto filmu jsem se také odhodlávala už dlouho. S podobnými filmy mám takový problém, že na ně musím mít náladu - komedii, romantiku nebo rodinný film si jsem schopna pustit kdykoli, ale na pořádné drama musí mít člověk to správné rozpoložení. Na historické nebo životopisné nebo dokonce dramatické filmy nekoukám opravdu moc často, protože většinou to správné rozpoložení nenacházím, ale chvála na tento film a jeho herecké obsazení mě tak nějak navnadily k tomu, abych se na něj už konečně podívala. Chvilku mi trvalo, než mi došlo, že tento film rozhodně není o ději plném zápletek, ale o lidech, o postavách a o dialozích - tuším, že takovýmto filmům se říká konverzační. Když k tomuto člověk přistoupí a neočekává od toho nic jiného, neměl by být zklamán, protože tento film je úžasný. Je to silné, je to zábavné, je to skvěle natočené a herci podávají skvělé výkony. Jediné, co mi trochu kazilo tento film, byl český dabing. Mnohem radši na filmy koukám v originále, ale nerada je stahuji, protože mi to nepřijde správné. Královu řeč však dávali v televizi a to dabing většinou skousnu, ale zde jsem měla problém s Petrem Rychlým, který daboval Colina Firtha. Nejenom že jsem u Colina zvyklá na jiného dabéra, Petr Rychlý pro mě zkrátka nebyl dobrý představitel a neseděl mi ke Colinovi jeho hlas, zkrátka si myslím, že to byl špatný dabing, a to mi trochu zkazilo zážitek z úžasného hereckého výkonu hlavního představitele. Ale co se dá dělat. Snad se mi ještě naskytne příležitost podívat se na film v originále.

Note: Nebyl by někdo ochotný spustit kampaň za to, aby se v televizi pouštěli filmy v originále s titulky? Dělají to tak ve skandinávských zemích a děti tam umí skvěle anglicky, proč by to nemohlo fungovat i u nás, prosím?

Doctor Who, 2. série (2005, 2006) - 5/5
Je vůbec možné, že se mi druhá série líbila ještě více než ta první? Ano, je. Z této jsem obzvlášť nadšená. Na Doktora v podání Davida Tennanta jsem se těšila, ačkoli jsem si nedokázala v roli Pána času představit někoho jiného po první sérii. Ale tento chlapík mě nezklamal, naopak mě totálně odzbrojil s tím, jak skvěle Doktora zahrál. Totálně jsem mu propadla. A co vám budu povídat - na konci posledního dílu jsem brečela jako mimino a ještě stále jsem z toho opařená. Nevím, jak dokoukám celý seriál, když se stále musíte s někým loučit... Ale vím, že budu pokračovat, protože od Sherlocka mě žádný seriál tak nebavil a já jsem zkrátka zvědavá, jak to půjde dál...

Svět podle Prota (Iain Softley, 2001) - 4/5
Poslední film roku 2014, který jsem s kamarádkou stihla zhlédnout večer před tím, než jsme se vydaly za ohňostroji. A musím říct, že toto byl velmi zajímavý a poměrně intenzivní filmový zážitek. Z filmu sálá tajemný, magický nádech, a i když to není film bohatý na děj, udržel mou pozornost a já se nemohla dočkat, až se dozvím, jak to skončí. Tohle je moc krásný film, i když rozhodně ne pro každého, ale určitě vyčnívá mezi vším, co jsem doposud viděla.

Proč? Opět bych mohla zvolit kterýkoli jiný, pěti hvězdičkami ohodnocený film, ale mám dojem, že jsou všechny veřejně známé. Za to Za zvuků hudby tolik pozornosti mezi současnými diváky nemá, přitom by si to zasloužil, protože tento film je báječný i po tolika letech. Proto vám doporučuji tento, stojí za to.

4 komentáře:

 1. Skvělé filmy spoustu z nich neznám. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mám radost, že některé rozšířím mezi lidi. Snad se ti budou líbit, pokud se na některý podíváš :).

   Vymazat
 2. Já spoustu z těchto filmů neznám, ale ty klasiky jako: Hledá se Nemo nebo Shrek ty zná každý:). Chci se jen zeptat, budeš ještě natáčet na yt? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud tě nějaký zaujal, určitě se na něj podívej, většina opravdu stojí za to, ale vždy záleží na vkusu.
   Na YouTube dál natáčet neplánuji. Popravdě mi začala být nepříjemná ta pozornost, která se okolo mých videí strhla, asi na to nejsem stavěná :). A rovněž už mě nenapadají žádná další moudra, která bych mohla šířit světem :D :). Takže se omlouvám, pokud někoho zklamu, ale bohužel :). Ale každopádně děkuji za přízeň :).

   Vymazat

Jsem moc vděčná za každý komentář. Děkuji.