neděle 22. března 2015

Další sraz po 25 letech

Vybíjená

Komedie / Drama
Česko, 2015, 94 min

Režie: Petr Nikolaev
Předloha: Michal Viewegh
Scénář: Miroslav Oščatka
Kamera: David Ployhar
Hudba: Jiří Chlumecký
Obsazení: Ondřej Sokol, Michal Suchánek, Richard Genzer, Simona Krainová, Linda Bartošová, Lukáš Vaculík, Simona Babčáková, Monika Absolonová, Hynek Čermák, Zuzana Čapková, Kateřina Burianová-Rajmontová, Petra Špindlerová, Václav Matějovský, Michal Šášinka, Jakub Burýšek
Česká premiéra: 12. 3. 2015


ObsahVybíjená je groteskou o přátelství, osudových láskách, kráse a ošklivosti, alkoholu a hledání lidského štěstí. V několika časových rovinách vypráví příběh spolužáků, kteří spolu prožívají různé životní etapy. Ocitáme se na abiturientském srazu gymnázia. Zdánlivě banální situace dává prostor nejen pro sentimentální vzpomínky, ale především k bilanci nenaplněných tužeb i uskutečněných snů a prožitého života. V centru příběhu jsou tři kamarádi – Jeff, Skippy a Tom, které životní peripetie neustále vracejí do společného bydliště – staromládeneckého doupěte, které se pro ně stává útočištěm podle toho, jak získávají či ztrácejí životní partnerky. Jejich protipólem jsou dvě ženské hrdinky – třídní kráska Eva, která se stane postupně objektem lásky všech spolužáků a ošklivka Hujerová, které schopnost sebeironického nadhledu dává nejen schopnost přežít ve světě krásných, ale najít i vlastní cestu ke štěstí. (Falcon)

Školní srazy, setkání, znovuobnovené vztahy a oživené vzpomínky nejsou ve světě filmu nic nového, dokonce ani ve světě českého filmu. Dokáže tento námět ještě vůbec zaujmout? Dokáže vnést filmu něco nového? Zatím se dokola přesvědčuji, že spíš nemůže. Ale i tak může bavit.

Michal Viewegh - nejznámější český spisovatel s největším počtem na filmové plátno převedených knih. Pokud to není pravda, alespoň tak se to mně samotné jeví, protože jsem za poslední dobu měla možnost v kině vidět rovnou dva jeho filmy. Zatímco Andělé všedního dne mě opravdu zklamaly a z kina jsem odcházela s velmi rozpačitými pocity, Vybíjená mě ve skutečnosti příjemně překvapila.
Všude, každý den a v každé situaci bojujeme s očekáváními. Buďto je máme vysoká, nebo nízká, žádná, nebo maximální. Občas se nám vyplatí a občas na ně doplatíme. V tomto případě si myslím, že ode mě bylo moudré očekávat málo - a díky tomu jsem dostala více, než jsem doufala.
Na Vybíjené mě zpočátku děsilo hned několik věcí - že je to komedie, herecké obsazení a trailer. S českými komediemi jsem v poslední době neměla moc velké štěstí, o hereckém obsazení jsem měla menší pochybnosti, ačkoli mě Partička vždycky bavila, a když jsem viděla ten trailer? Opravdu jsem si nebyla jistá, jestli to chci vidět. Tak nízká očekávání ovšem zafungovala a já si film doopravdy užila.

ČSFD
Zpočátku jsem si nebyla jistá, o čem to vlastně bude, ale zdálo se mi, že ani sami autoři filmu si tím nejsou jistí. Celý koncept a zpracování se mi zpočátku zdály nejisté, jako by film hledal sám sebe, ale nakonec si jakousi formu ustálil a já jsem se začala cítit pohodlně při jeho sledování. Žádné větší výkyvy už nepřišly, a proto jsem se mohla divácky uvolnit a zkrátka si odpočinout při tak nenáročném filmu.
Nedostala jsem žádný hluboký příběh s velkolepým poselstvím, umělecký zážitek s rozmanitými dialogy, promyšlené a výborně vystavěné charaktery, ale obyčejný snímek o životech pár spolužáků, které nespojovala žádná hlavní dějová linie, ale pouhé vzpomínky. Nemohla bych proto tento film nazvat zajímavým, ale zábavně koukatelným. Ačkoli mě zase tolik nerozesmál, kino se bavilo velmi a i já si v něm našla pár okamžiků, které dokázaly rozhýbat mou bránici, ale i bez toho jsem se nenudila.

Pokud se chystáte zajít do kina, nejspíš bych vám doporučila zavítat na jiný film a na Vybíjenou si počkat, až ji uvedou v televizi. Přesto si myslím, že pro nenáročného diváka, který se chce pobavit u českého filmu, toto nebudou vyhozené peníze.

Hodnocení: 3/5

Žádné komentáře:

Okomentovat

Jsem moc vděčná za každý komentář. Děkuji.