pátek 29. května 2015

Jak suše popsat zajímavého člověka

Benedict Cumberbatch

Autor: Nigel Goodall
Originál: Benedict Cumberbatch: The Biography
České vydání: XYZ, 2014
Formát: hardback, 272 stran
Překlad: Jan Podzimek


AnotacePrvní biografie, která přichází na světový trh! Proslavil se jako Sherlock Holmes, aktuálně oslňuje jako Julian Assange. Hypnotizované fanynky se bez špetky studu označují za jeho "běhny", kritici se rozplývají a novináři jsou fascinováni jeho pokorou a přehledem. Benedict Cumberbatch je dokonalá hvězda. Kniha popisuje vše zajímavé z jeho života včetně dobrodružných zážitků z Cumberbatchových cest Tibetem a traumatu prožitého během únosu v jižní Africe. Cumberbatchův rušný osobní život, hvězdná herecká kariéra a vtipné a skromné rozhovory, jimiž je proslulý, jsou zkrátka dokonalým předpokladem pro vznik poutavé a čtivé biografie, která osloví nejen hercovy nejvěrnější fanoušky…


Benedicta ze srdce miluji jako herce a obdivuji jako člověka oddaného svému umění a smysluplnému životu. Nepřestává mě překvapovat, naopak mě udivuje svými hereckými výkony a tím, jak mile působí v různých talkshow a rozhovorech. Právě proto jsem si nemohla nechat ujít jeho biografii, která slibovala mnohé. Ale trochu mě zklamala.
Benedict je pro mě natolik zajímavým člověkem, že by mi nevadilo o něm číst cokoli, protože díky němu to vždy zajímavé bude. Kdyby ovšem tento životopis popisoval jiného herce, o kterého bych se tolik nezajímala, asi bych se ukousala nudou. 
S životopisy nemám tolik zkušeností. Pokud si dobře vzpomínám, přečetla jsem autobiografii Jacqueline Wilsonové a tam tak zhruba končím. Benedictova biografie pro mě byla první zkušeností s podobně vystavěnými životopisy a nejsem si úplně jistá, jestli se hned poženu do dalšího. Nebýt jeho fanynkou, dost pochybuji o tom, že by mě to bavilo.
Hledala jsem správná slova, kterými bych svou mírnou nespokojenost mohla vyjádřit a nakonec mi pomohl komentář jednoho uživatele na Goodreads, který tento životopis nazval jako "dlouhý wiki článek". A to přesně vystihuje mé pocity z knihy. Neměla jsem s ní veskrze žádný velký problém, jen to bylo šíleně suché. Zkrátka rozsáhlejší biografie, kterou bych si sama poskládala z článků na internetu, kdybych si chtěla dát tu práci. Nevyzařoval z toho ten život a energie, o kterých jsem četla, nesálala z toho ta Benedictova vřelost a usměvavost, necítila jsem z toho Cumberbatche. A to je podle mě velká škoda a velké mínus.
Na druhou stranu jsem se dozvěděla spoustu zajímavostí z jeho života, z průběhu filmových castingů, natáčení a filmařského prostředí. Mě to bavilo číst, protože se o tuto oblast umění zajímám. Ale opravdu nesouhlasím s tím, co uvádí anotace, tedy že jde o "poutavou a čtivou biografii". Poutavá může být jen pro šílené fanynky, které neřeší to, jak je kniha vystavěná, ale to, že je zkrátka o jejich miláčkovi. Já nikdy mezi tyto mírně střelené slečny (a neberte to jako urážku, holky) patřit nebudu, jsem spíš tichou obdivovatelkou a klidnou pozorovatelkou. Proto bych tuto knihu nedoporučovala všem, i když si třeba rádi přečtete něco o životě slavných. Ačkoli Benedictův život a jeho povaha jsou zajímavé velice, autor knihy to trochu zazdil přílišnou suchostí bez citu. A samozřejmě pokud jste Benedictovou fanynkou (či fanouškem), tohle vám nesmí chybět v knihovně. Za žádnou cenu.
Hodnocení: 3/5

Žádné komentáře:

Okomentovat

Jsem moc vděčná za každý komentář. Děkuji.