neděle 17. května 2015

Pegasův průvodce Petiškou

Zápisky křídlem a kopyty

Autor: Iva Peřinová
Ilustrace: Václav Kabát
České vydání: Albatros, 2004
Formát: hardback, 172 stran


AnotaceŘecké mýty pohledem bájného koně Pegase, který je líčí vskutku originálně. 
V dávných bájných dobách žil na hoře Olymp kůň Pegas. Měl všechno jako na dlani, tedy pardon - pod kopýtky, viděl Bohům do talíře a blízko měl i k pozemšťanům. Rozhodl se tedy všechny události zapsat, ty krásné i ty špatné. A vznikla tato kniha, ve které Pegas vystupuje jako vypravěč. Mýty podává originálním způsobem, především vtipně ale i vážně, některé věci uvádí na pravou míru, jiné skutečnosti si přikresluje... Vydejte se s ním na cestu do dávných časů řecké mytologie! Nebudete litovat.Řecká mytologie patří k mým oblíbeným kulturním záležitostem. Nejenom že na ní lze sledovat původ evropské kultury, jazyka a vědy, většina jejích příběhů je navíc i zábavná nebo poučná a olympští bohové jsou marniví, žárliví a natolik lidští, až máte pocit, že nečtete o vševědoucích a moudrých vládcích světa, ale o obyčejných lidech, jako jsme my. A to je mi na řecké mytologii právě nejsympatičtější - bohové zde nejsou prezentováni jako dokonalé bytosti.
Pokud byste měli zájem se o tomto tématu něco dočíst, pravděpodobně by vám ihned byly doporučeny Staré řecké báje a pověsti od Eduarda Petišky. Já jsem je četla. A je to zajímavé čtení, protože mě řečtí bohové a jejich příběhy zkrátka zajímají a baví. Ale nebyl to žádný extra čtenářský zážitek - obyčejný, písmem zaznamenaný příběh s poutavým obsahem, ale napsaný nezajímavou formou. Zápisky křídlem a kopyty jsou naštěstí jiné - poutavý obsah zůstává, přidává se k němu úžasná forma.

Události pozemské i nadpozemské, podsvětní i podmořské, bájným koněm zaznamenané

Pegas, jakožto bájný tvor a přítel všech bohů, se přidružil snad ke každé významné události, co se na Olympu kdy odehrála. A právě díky tomu nám může podat jednotný obrázek o tamní sebrance. Vtipnou, milou a svižnou formou, kterou ocení především mladší čtenáři.
Bavilo mě to, opravdu ano. Líbilo se mi, že knížku netvoří pouhé oddělené příběhy, ale že obsahuje jeden ucelený s několika zápletkami. S bohy jsme se dostávali do přímé interakce, mohli jsme s nimi mluvit, poslouchat, co říkají, a z první řady sledovat, jak se chovají. Pomáhá to nejenom tomu, aby kniha byla celkově čtivější, ale především tomu, že si i mladší čtenáři jednotlivé bohy lépe zapamatují, protože se lidštěji seznámí s jejich rysy a vlastnostmi.
Propojením vybraných řeckých bájí se čtenář neztrácí v kontextu, neuchází mu souvislosti a neustále si připomíná, kdo je kdo - která z Múz vám přihraje tu pravou inspiraci, který bůh vám pomůže s úrodou a s kterým byste se naopak neradi dostali do křížku.
Ačkoli je příběh směřován dětem, neochudí je o ty nejpikantnější a nejkrvavější bájné příhody, zachovává si původní fakta, pouze vtipným vyprávěním z pohledu Pegase a propojením jednotlivých příběhů do jednoho dává celému dílu nový rozměr. Ale i přes to tohle nečtěte do školy místo Petišky. Pegas si občas taky rád vymýšlí - takže bacha na ta fakta.Závěrečné hodnocení se možná vzhledem k výše zmíněnému může zdát nesmyslné, ale musíte brát v potaz, že pro mě číst tuto knihu bylo zábavným okořeněním mého čtenářského gusta, přineslo mi to odreagování a pobavení, ale i tak tuto knihu nemohu srovnávat se všemi ostatními, co mám za sebou. Pro mě to byl pouze příjemně strávený čas, pro děti to ale bude absolutně perfektní a navíc poučné čtení. Jako dítě bych dala 5/5, dnes jako náročnější čtenář dávám pouze 3. 


Hodnocení: 3/5

Žádné komentáře:

Okomentovat

Jsem moc vděčná za každý komentář. Děkuji.