pondělí 13. července 2015

Čichám, čichám dobrou knihu

Parfém: Příběh vraha

Autor: Patrick Süskind
Originál: Das Parfum
České vydání: Academia, 2006
Formát: paperback, 208 stran
Překlad: Rudolf a Jitka Tomanovi


AnotaceNeobvyklý román s fantaskními prvky od německého autora, který vychází ve své tvorbě z tradic E. A. Poea a E. T. A. Hoffmanna.
Sugestivním způsobem líčí autor podivný životní příběh od narození deformovaného člověka, který svět kolem sebe vnímá pouze přes vůně a pachy. Čichové vjemy jsou jeho jedinou vášní, zkoumá jejich účinky a záhy v sobě objeví schopnost tyto vjemy zachytit, analyzovat a vyrábět. Brzo se stane slavným výrobcem parfémů a přes své zjevné fyzické nedostatky je na nejlepší cestě stát se bohatým a váženým občanem. Jeho posedlost po vytvoření dokonalé substance ho však zcela pohltí, přivede ho k neobvyklým metodám, přičemž se při získávání jednotlivých složek neleká ani vražd, a stane se mu osudnou ve chvíli, kdy dosáhne úspěchu.


Tato kniha by si hned na začátku zasloužila vypsat všechna prvenství, která si u mě získala - rozhodně šlo o jedinou knihu, u které si pamatuji, že by minimálně v takové míře dokázala povzbudit mé smysly, především tedy čich. Zároveň jde o jednu z nejzvláštnějších knih, co jsem kdy četla. K tomu přičítám i to, že jde o příběh se záporným hrdinou, kterého bych opravdu nechtěla v životě potkat - ale i tak jsem mu držela palce až do konce.

Člověk má jisté představy o lidech, o parfémech nebo třeba i o Paříži. A Patrick Süskind vám ukáže, že to jsou pouhé iluze, pouhé vysněné pohádky, které nám předhazuje zrak. Pravdu poznáme pouze čichem.
Příběh Grenouilla je úchvatný od začátku do konce, od chvíle, co se narodí mezi mrtvými rybami, je to prostě nádhera - ale pouze v literárním smyslu. Od prvních odstavců jsem byla pohlcena a autor mě nenechal vydechnout až do samotného vyvrcholení příběhu, které je mimochodem naprosto bezkonkurenční.
Ačkoli se v názvu knihy vyskytuje slovo vrah, nejde o detektivku, jak se spousta lidí domnívá. Jde o temný příběh ze života jednoho obdařeného mladíka. Jde o příběh s hororovými prvky, ale já jsem mnohem více vnímala komické prvky, lépe řečeno jazykové hříčky a humor slov, která autor použil. Nejde o to, že by v příběhu docházelo ke komickým situacím - většinou jde o smutné, děsivé nebo zkrátka ohavné situace, ale autor svým vytříbeným jazykovým stylem předkládá to, co je komické, mezi řádky. A většinou jde o lidi. Ve skutečnosti to není přímo k smíchu, spíš k pláči, ale stává se, že se lidé nad svou pitomostí alespoň pousmějí. A přesně to mám na mysli.
Kromě toho bych však mohla autorův styl vychvalovat do nekonečna, protože vypadá přesně tak, jak mám autorské styly ráda - je originální, podmanivý, hravý a zábavný. Neexistuje recept na dobrý jazykový styl, ale když ho vidím, tak ho poznám. Patrick Süskind píše úplně odlišně od všech ostatních autorů, které jsem kdy četla. A je to úžasné.
Od různých čtenářů jsem slyšela, že jim jeho styl naopak přijde příliš těžký a složitý na to, aby se kniha dala příjemně číst. Já osobně bych jeho styl vůbec neřadila k těm složitějším. Souhlasím s tím, že nepatří k těm jednoduchým, ale mnohem těžší mi přijde číst například Iana McEwana. Oproti němu je Süskind autor knížek pro teenagery - nikoli obsahem, ale obtížností autorského stylu.

Nevím, jak dlouho si autor připravoval podklady k této knize. Nevím, jak náročný byl jeho výzkum, ale jeho práce se vyplatila, protože vytvořil příběh podložený tolika fakty, že ani nemám chuť pochybovat, že jsou pravdivá. Už nepochybuji o tom, jakou roli hraje čich v lidském vnímání.
Grenouille se narodí v Paříži a právě tam se odehrává podstatná část jeho příběhu. Procházíme se s ním po francouzských bulvárech a pachem obdařených uličkách a mně připadalo, že bych si z popisů v knize mohla rovnou tvořit mapičku a cestovatelského průvodce. Historické pozadí mi rovněž korespondovalo s celým příběhem, který nám autor předložil. Parfumérské techniky, prostředí pseudovědců a filosofů - vše dávalo smysl. Já jen pokaždé mohu obdivovat všechny autory, kteří vytvoří nejenom skvělý příběh, ale i příběh, který dává smysl po faktografické stránce. Za to tleskám a děkuji.
Popravdě mi však přijde jako barbarství rozebírat Süskindův Parfém dopodrobna po odborné stránce, protože je to v první řadě úžasný a prvotřídní příběh s nevšedním tématem. Mrazilo mě v zádech, můj nos pracoval na plné obrátky a ještě teď mnohem více zaznamenávám různé pachy ve svém okolí. Možná mi k dokonalosti chyběl ještě nějaký wow-moment, ale i tak to byl příběh, na který jen tak nezapomenu.

343231565Das Parfum590645
Hodnocení: 4/5 

2 komentáře:

  1. Výborná recenze :) Knihu jsem nečetla, ale už delší dobu po ní pokukuju :) Vypadá zajímavě :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Opravdu zajímavá je! Až se k ní dostaneš, doufám, že se ti bude líbit. Děkuji :).

      Vymazat

Jsem moc vděčná za každý komentář. Děkuji.