čtvrtek 7. července 2016

Wrap Up a TBR | ČERVEN 2016

Tak na čtyřku jsem se bohužel nedostala, za červen to dělá jen 3 knihy, ale zato byly moc zajímavé a hodně poučné. Hurá na ně!


Přečtené
Dalajlamova kočka a umění příst (David Michie)
Tuhle knihu jsem si moc užila, protože je krásně pozitivní. Kdykoli budete potřebovat něco roztomilého, optimistického, ale ne nic vymletého a tupého, Dalajlamova kočka je skvělá série. Potěší, zahřeje, ale také se dozvíte zajímavé buddhistické myšlenky, principy a pár indických zajímavostí o kultuře, jídle a lidech. Trochu mi přišlo, že občas druhý díl opakuje ten první, ale když si mezi knihami dáte větší rozestupy, ničemu to vadit nebude. 4/5

Podivná knihovna (Haruki Murakami)
Murakamiho si odepřít nedokážu, ale nějak teď nemám náladu na jeho delší knihy, i když se už hrozně těším na Kafku na pobřeží. Jeho ilustrované povídky jsou tedy výbornou cestou k němu. Tato mě však nezaujala tolik jako Spánek, který byl nejen zajímavý, ale dokázal si mě podmanit. Příběh z Podivné knihovny je sice také zajímavý, ale byl tak fantaskní, že se mi nedostal pod kůži. 3/5

Já jsem Malála (Malála Jusufzaj, Christina Lamb)
Pokud bychom tu dnes měli stupínek vítězů, Malála by stála na vrcholu, protože je to jedna z nejdůležitějších knih, co jsem ve svém životě přečetla. Její příběh je úžasný a naučil mě mnohé, velmi mě inspiroval a podal mi mnohá svědectví a cenné informace, které budu s radostí šířit dál. Moc ráda se dozvídám tak úžasné, až spirituální příběhy, které jsou ale skutečné. Jsem však také velmi ráda za to, kolik jsem se toho dozvěděla o fungování pákinstánské společnosti, muslimské společnosti v Pákistánu a ve Svátu, o kterém jsem nikdy dřív neslyšela, o Tálibánu, o tamních zvycích, obyčejích, postavení žen. Zase mám o něco větší přehled, ale určitě se nepovažuji za odborníka. Čím více toho čtu a vidím, tím větší mám potřebu vidět a číst toho víc. Čím víc toho vím, tím víc chápu, že nic nevím. 5/5

Rozečtené
Poprvé a naposledy? (Milena Holcová)
Tuto knihu jsem rozečetla, než jsem odjela do Varů, a já hloupá si ji tam nevzala, abych šetřila místo! Moc mě baví, protože mi dává nahlédnout do procesu psaní a úpravy scénáře, jak se přemýšlí nad postavami a jejich jednáním, slovy, která mají vypustit z úst. Přímo zde autorka popisuje scénář jednoho dílu ze Soukromých pastí, což je zajímavé, ale mnohem víc by mě podobná publikace bavila o slavný velkofilmech nebo klasikách.

TBR
Kráva, která plakala (Ajahn Brahm)
Literární spolek Laury Sněžné (Pasi ILmari Jääskeläinen)
Láska za časů cholery (G. G. Márquez)
Sebevraždy panen (Jeffrey Eugenides)
Tady jde o knihy, které jsem si vypůjčila v knihovně (chybí zde kniha o Islámu, kterou si nechám na později) a původně jsem je neplánovala číst, protože na zbytek července odjíždím do Francie a já si chtěla brát čtečku a fyzické knihy nechat doma, ale zjistila jsem, že čtečku mi sbalil brácha do Olomouce a nemůže ji včas dovést. Takže si nejsem jistá, jestli je nakonec nepovezu, i když mi to přijde neúsporné. Ještě to budu muset promyslet. Také jsem ve Francii chtěla číst hlavně knihy k maturitě, což by se týkalo jen Lásky za časů cholery, kterou možná přeci jenom vezmu bez rozmýšlení nad místem a úsporností.

The Penultimate Peril (Lemony Snicket)
The End (Lemony Snicket)
Po dlouhé době jsem se vrátila k této úžasné sérii - včera jsem dočetla 11. díl a nemůžu se dočkat na další. U této série je jisté, že se mnou do zahraničí pojede, protože mám všechny díly v telefonu (na kterém nejspíš budu číst i zbytek knih, z čehož ale velkou radost nemám). Tahle série se mi v telefonu čte dobře, protože jsem to krátké knihy a jsou přečtené rychle, ale číst čtyřistastránkovou knihu na tak malém displeji nebude příjemné...

Jinak bych tedy chtěla číst k maturitě - přečetla jsem toho už dost, ale také jsem už dost zapomněla. Co jsem si tedy zatím (předběžně) vybrala na svůj seznam maturitní četby? 

 1. Romeo a Julie (W. Shakespeare)
 2. Lakomec (Moliere)
 3. Evžen Oněgin (A. S. Puškin)
 4. Obraz Doriana Graye (O. Wilde) 
 5. Na Větrné hůrce (E. Brontë) 
 6. Kytice (K. J. Erben) 
 7. R.U.R. (K. Čapek) 
 8. Pygmalión (G. B. Shaw)
 9. Dobytí severního pólu (L. Smoljak, Z. Svěrák)
 10. Láska za časů cholery (G. G. Marquéz)
 11. 451 stupňů Fahrenheita (R. Bradbury) 
 12. Farma zvířat (G. Orwell) 
 13. Malý princ (A. S. Exupéry) 
 14. Proměna (F. Kafka)
 15. Na cestě (J. Kerouac)
 16. Petr a Lucie (R. Rolland) 
 17. Bylo nás pět (K. Poláček) 
 18. Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou (A. Lustig) 
 19. Směšné lásky (M. Kundera)
 20. Vyhnání Gerty Schnirch (K. Tučková)

5 komentářů:

 1. Skvělí článek! :)
  Já jsem Malála a Literární spolek Laury Sněžné si chci moc přečíst. :)
  Reading With Lucy

  OdpovědětVymazat
 2. Dalajlamovu kočku jsem četla první díl a byla skvělá, taková hrozně milá a příjemná, takže na druhý díl se těším a od Eugenidese jsem četla Hermafrodita a ten mě nijak moc neoslovil i když získal Pulitzerovu cenu, takže když vyšly Sebevraždy panen, nevěnovala jsem jim moc pozornosti, ale nedávno jsem na ně slyšela chválu, takže možná někdy...Jinak mě hodně zaujala kniha Já jsem Malála, mám ráda příběhy ze zemí s jinými pravidly než jak jsme na ně zvyklí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sebevraždy panen jsem teď rozečetla a jsou super. Je to psané docela vtipně, takovým hravým stylem, je to tajemné - fakt se mi to líbí. :)

   Vymazat
 3. Objevte eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde miliony klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

  Výměna kdekoli Váš čas je peníze. Obchodujte na počítači, mobilu a tabletu

  Otevřené obchody na eToro - 227,651,647

  OdpovědětVymazat

Jsem moc vděčná za každý komentář. Děkuji.