středa 7. září 2016

Na co se v září třesu

KNIHY
Kočičí host
Takashi Hiraide
Host, 160 stran

Tahle knížka mě nejdříve upoutala svou obálkou (na druhý pohled se mi ale přestala líbit tak kočka, tu mohli vynechat) a poté i anotací. Zní nádherně, poeticky a velmi mě láká prostředí Japonska, takže tuhle si určitě někdy v budoucnu přečtu.


Tady byla Britt-Marie
Fredrik Backman
Host, 368 stran

Tak po Babička pozdravuje a omlouvá se si už nemůžu od tohoto autora nic nechat ujít. Pravda, že Muž jménem Ove, mi uniká stále, ale já ho i Britt-Marii jednou dohoním. Jen jsem stále zmatená a nevím, jestli tahle Britt-Marie je ta samá Britt-Marie jako v Babičce...

Barvy slečny Toyen
Vladislav Kučík
Olympia, 238 stran

Tato kniha mě zaujala, protože vypráví o malířce, umělkyni, umění a celá by se měla v takovém uměleckém prostředí odehrávat, což zní hrozně lákavě, alespoň pro mě. Jinak jsem o ní ani o autorovi v životě neslyšela, takže nevím, co očekávat.

Pinocchiův sen
An Leysen
Knižní klub, 64 stran

Miluji Pinocchiův příběh a tahle kniha vypadá nádherně na internetu, ve skutečnosti musí být naprosto úchvatná. Miluji pohádky s krásnými ilustracemi, takže kdybych si někdy zařizovala knihovnu podle svého gusta, měly by tam svůj oddíl a tahle mezi nimi.

Sůl moře
Ruta Sepetys
CooBoo, 352 stran

Stále jsem od této autorky nic nečetla, ale zajímá mě zatím vše, co u nás od ní vyšlo. Jsou to sice stále YA kousky, ale výjimečně mě tyhle opravdu zaujaly.


Kytičky z ulice
JonArno Lawson
65. pole, 32 stran

Škoda, že do této nahlédnout přes internet nemůžu, ale musí být úchvatná. Anotací mě úplně dostala a určitě je to něco pro mě, přesně pro mě. Něco, co zrovna potřebuju. Podle obálky soudím, že ty ilustrace budou božské. Tak snad ji někde potkám v knihkupectví.Na motorce kolem světa + Dlouhá cesta na jih
Charley Boorman, Ewan McGregor
Bodyart Press, 810 stran

Na tyto dvě knihy, které nyní vyjdou jako komplet, vás prostě musím upozornit, a to nejenom proto, že je Ewan můj nejoblíbenější herec. Na motorce kolem světa jsem viděla jako seriál a je to úžasná cestopisná show, kde se dozvíte spoustu zajímavého, protože ty země, které navštíví, jsou rozmanité (jeli i přes ČR!), navíc je to i vtipné a hlavně dobrodružné. Na mě knížka už čeká doma. Dlouhou cestu na jih jsem sice jako seriál ještě neviděla, ale zase jsem ji četla a byl to můj první cestopis v psané podobě a byla jsem nadšená. Hrozně mě to bavilo, bylo to napínavé, a jelikož mě Afrika fakt zajímá, bylo to nesmírně přínosné. I když nemáte rádi motorky, neotáčejte se k těmto knihám zády. Ani mně moto nic neříká, ale cestopisy to jsou parádní, ať už jako seriály nebo knížky.

Prvorozený
Tor Seidler
Host, 230 stran

Toto je typický zvířecí příběh, který mi připomíná spoustu takových příběhů, ale nejvíc jsem se rozpomenula na mou milovanou Dalekou cesta za domovem a dostala jsem chuť na něco podobného, takže i na tuto se dělám chutě.
FILMY A SERIÁLY
ZOO
Tereza Kovářová
Česko, 2016

Tento nový český snímek mě velmi zaujal, i když těžko říct, co od něj očekávat. Sám sebe prezentuje jako mind-fuck film, což já mám ráda, nicméně jde o studentský film, takže uvidíme, jak to celé dopadne a zda se to vydařilo. Zajímavě to zní ale dost.
Psí srdce
Laurie Anderson
USA, 2015

Tohle mě hodně zaujalo, ale nemám nejmenší ponětí, oč jde. Měl by to být dokument, ale nevím o čem. Název a záběry napovídají o psech, ale podle toho, o čem v traileru mluví, si zase tak úplně jistá nejsem. Každopádně to bude asi dost filosofické a lyrické. Líbí se mi to z upoutávek vizuálně, ale fakt nevím...Casablanca
Michael Curtiz
USA, 1942

Tohle chci tak hrozně moc vidět! V poslední době mám na Casablancu obrovskou chuť a díky obnovené premiéře se mi snad i poštěstí na ni zajít do kina. Je to obrovský rest a ostuda, že jsem stále tento film neviděla, protože na to, že jde o romantiku, docela často tento film obsazuje i první příčky žebříčků nejlepších filmů vůbec, což je dost na pováženou.

Až na Severní pól
Rémi Chayé
Francie, 2015

Tento film mě poprvé zaujal v pražském metru, kde jsem viděla krásné plakáty. Hned, jak jsem přijela domů, sedla jsem k počítači a pustila si trailer. Moc mě to zaujalo, protože to zase vypadá trochu jinak. Zajímavá animace, neotřelý příběh, tak doufám, že mě to nezklame.

Sully: Zázrak na řece Hudson
Clint Eastwood
USA, 2016

Je to zvláštní, ale v době, kdy se tento příběh stal, jsem jej vůbec nepostřehla. Dozvěděla jsem se o něm před rokem, dvěma z jiného filmu. Nyní přichází film, který by mi mohl trochu osvětlit, oč se jedná a co se tedy stalo. Lákavá je pro mě ale především režie Clinta Eastwooda a Tom Hanks v hlavní roli. Obojí nejspíš aspiruje na Oscary, tak uvidíme, jak se jim to povedlo...

Nerve: Hra o život
Henry Joost, Ariel Schulman
USA, 2016

Já vím, já vím, že to je rádoby akční thriller, který míří na young adult publikum, já vím, že jde o lacinou zábavu, ale když ono to vypadá tak zajímavě! Ten námět mě prostě dostal a vypadá to napínavě, i když to bude spíš povrchní americkej biják. Ale vidět to chci.
Vlk z Královských Vinohrad
Jan Němec
Česko, 2016

Tohle se mi bohužel nepoštěstilo vidět v Karlových Varech, nepřestala jsem být ale zvědavá a těším se, že to uvidím alespoň teď. Už jsem totiž konečně pochopila, co se tehdy v Cannes událo, že to v panu režisérovi zanechalo takovou křivdu. Možná se ale přeci jenom nejdřív podívám na jeho starší filmové klasiky, ať mám jeho portrét kompletní.

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years
Ron Howard
VB/USA, 2016

Musím vysvětlovat, proč to chci vidět? Pro nové mezi vámi, Beatles jsou mou stálicí, má oblíbená kapela, oni jsou mé hvězdy na obloze a na zemi. Ron Howard předvedl už schopné (i neschopné) filmové výkony, ale já mu věřím, že se tohle povedlo.
Dítě Bridget Jonesové
Sharon Maguire
VB/Francie/Irsko/USA, 2016

Romkom jsou trochu podřadný žánr a často ho sem také nezařazuji, ale Bridget Jonesová je něco, u čeho udělám výjimku. Jednak proto, že to má britské kořeny a snad tam stále trůní většina produkce, jednak proto, že v tom hraje Colin Firth, a jednak také proto, že filmy s BJ mám ráda. Na první dva jsem koukala už jako malá - mě to nevím proč bavilo a rodiče mě nechali. Rozhodně aspoň ten první patří k těm lepším romkomkám. Ale nejdřív jsem si myslela, že mě třetí díl mine, ale trailer mě docela rozesmál, takže si to přeci jenom ujít nenechám. Jen mě dost štve, jak Renée Zellweger teď vypadá. Ta její tvář mě dost rozptyluje. Škoda, že se nenechala stárnout přirozeně...

Café society
Woody Allen
USA, 2016

První zastoupení Woodyho Allena v dnešním článku odbudu rychle, protože jsem tento film chtěla vidět už na KVIFF, ale jelikož jej dávali jen poslední den, kdy už jsem tam nebyla, měla jsem smůlu a musela jsem si počkat až doteď. A moc se těším!
Tři generace
Gaby Dellal
USA, 2015

Jsem ráda, že se k nám i s ročním zpožděním nakonec tento film dostává, protože už jsem dlouho chtěla vidět něco, co se zabývá problémem transsexuality, o kterém moc nevím. Tohle vypadá hodně emotivně, ale snad to nebude až nepříjemně sentimentální. Je to však Amerika, tak trochu vím, co očekávat, ale třeba to ještě příjemně překvapení. Minimálně herecké obsazení je moc sympatické.


Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti
Tim Burton
USA, 2016

Tuto knížku jsem četla a líbila se mi, do dalších dílů se mi ale pouštět nechce, tak jen doufám, že někdo dotáhne tuhle sérii dokonce, když už ji takto načínají. Nejsem se jistá, jestli u toho Burton vydrží, ale třeba ano. Docela se na to těším, ale určitě do toho nevkládám naděje jako do jeho nejlepších počinů, protože ani samotná kniha nic extra nenabízí. To, co na ní extra je, je normálka pro Burtonovy filmy.

Crisis in Six Scenes
Woody Allen
USA, 2016

Tohle jsou seriály, které potřebuji - krátké, ukončené a od někoho tak parádního jako Woody Allen. Neskutečně se na to těším a jsem nesmírně zvědavá, jak se s tím popasoval a co vůbec vytvořil. Navíc se velmi těším na herecký návrat Miley Cyrus, kterou jsem měla jako herečku moc ráda, takže se těším na to, co předvede.
AKCE
Fokus fest 2016
Jeden z dalších filmových festivalů, které v republice můžete najít. Já o něm vím málo - odehrává se v Semilech a letos je jeho hlavní téma Bezstarostná jízda. Na programu visí nějaké zajímavé filmy, takže když budu mít čas, určitě tam ráda zavítám.


Potáborové setkání 2016
Žádný brontosaurák mezi vámi? Protože já byla na své první bronťárně a jsem absolutně nadšená, u vytržení! Nemohla jsem si proto nechat ujít potáborové setkání, na které se moc těším. Chtěli byste zažít něco parádního s úžasnými lidmi? Poznat kus světa, nebo by vám stačil i kus naší země? Chcete pomoct přírodě, památkám, seznámit se s novými lidmi? Chtěli byste pomoct, dobrovolničit, ale nevíte kde a jak začít? Brontosaurus je ta nejlepší volba! Já už teď vím, že ten tábor nebyl zdaleka má poslední akce s nimi. Pokud to zní jako něco pro vás, jděte do toho. Neváhejte tak dlouho, jako jsem váhala já...
Francouzské dny v HK
Hradec a Pardubice jsou má nejbližší velká města, takže když chci doopravdy za kulturou, musím vždycky tam, ale většinou nejsem zklamána. Snad se mi poštěstí se dostat alespoň na nějaký program v rámci Francouzských dnů, ale není asi překvapením, že bych chtěla hlavně na ten film...


Diáky | Jak se stát Keňanem za šest měsíců
Tohle je akce pořádaná Bio Centralem v Hradci, ale nejsem si jistá, o co přesně jde. Z popisku na Facebooku to na mě působí jako přednáška s promítáním fotek a možná videí, ale vůbec s ničím podobným nemám zkušenosti, takže vůbec nevím. Moc mě to ale zaujalo, takže bych si tu přednášku (pokud to je přednáška) velmi ráda poslechla. Afrika mě prostě fascinuje a zajímá.

Noc vědců 2016
Na tohle se těším moc po posledním ročníku, který jsme poprvé organizovali i u nás na gymplu. Velmi se to povedlo, přišla spousta lidí, my jsme hráli francouzské divadlo, viděla jsem spoustu zajímavého, zkrátka to bylo hrozně super. Téma světlo se mi sice zdálo atraktivnější než bezpečnost, ale určitě se na to dá vymyslet spousta zajímavých přednášek, pokusů a dalších věcí. Tento rok se opět zúčastníme, takže se moc těším.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Jsem moc vděčná za každý komentář. Děkuji.