středa 30. listopadu 2016

Na co se v prosinci třesu

KNIHY
Pěšky mezi buddhisty a komunisty
Ladislav Zibura
Albatros Media a. s., 288 stran

Vystoupení Ladislava Zibury bych někdy chtěla zažít naživo, ale poslední vystoupení, které měl nedaleko od nás, bylo beznadějně vyprodané. Kdybych se tedy nedostala tam, ráda si alespoň přečtu jeho knihu, která bude určitě velmi zajímavá.Sůl moře
Ruta Sepetys
CooBoo, 352 stran

Od této autorky jsem stále nic nečetla, ale moc mě zajímají všechny knihy, které u nás od ní vyšly, zvlášť poté, co na tuto vyšly tak nadšené recenze. Od YA literatury už nemám valná očekávání, ale tato opravdu vypadá, že se kvalitami liší, takže se na ni budu velmi těšit.


Jen jestli si nevymejšlíš
Shel Silverstein
Albatros, 176 stran

O této knize jsem mnohé slyšela už před nějakou dobou, mám pocit, že u nás už vyšla, ale na bux.cz se tváří, že to je 1. vydání vycházející v prosinci tohoto roku, zkoumat to ale nebudu, protože když jsem viděla, že má (znovu) vycházet, začala jsem se moc těšit.FILMY
Červená želva
Michaël Dudok de Wit
Francie /Japonsko, 2016

Na tento film jsem měla šanci zajít, už když jsem byla v létě ve Francii, ale nakonec jsem sáhla po jiných filmech, čehož teď docela lituji, protože na Červenou želvu všichni pějí jen samou chválu. Navíc to je film z mého oblíbeného studia Ghibli a je to zároveň film francouzský. Pro mě samé plusy, tak snad ho uvidím co nejdříve.


Anděl Páně 2
Jiří Strach
Česko, 2016

K tomuhle pokračování jsem byla od začátku velmi skeptická, ale pak mi klesla brada, když jsem si přečetla recenzi od Mirky Spáčilové, která tomuto filmu udělila 85 %, což jsem neviděla od doby, co ji sleduji (mimochodem, Červené želvě dala 80 %). Potom jsem četla ještě jednu extrémně pochvalnou recenzi, takže má očekávání začínají stoupat a začala jsem se opravdu těšit.

Miluj mě, jestli to dokážeš
Dagmar Smržová
Česko, 2016

O tomto filmu jsem se prvně doslechla v pořadu Film 2016 a poté jsem viděla dokument Šimona Štefanidese Posvátná prostitutka (dočíst se o tom můžete zde), který se zabývá stejným tématem, ale v mnohem užší míře. Každopádně je to něco, co mě zajímá, protože celkově o tomto problému jsem se doslechla někdy před rokem, dřív mě ani nenapadlo, že by něco takového existovala nebo že by pro to měl existovat pojem. Je to hodně kontroverzní, ale hodně zajímavé a určitě by se o tom mělo mluvit. Jaký mám sama názor, to nevím.

Marguerite a Julien
Valérie Donzelli
Francie, 2015

Tento film mě velmi zaujal, ne proto, že bych očekávala bůhvíjaké kvality, ale přijde mi to jako zajímavé téma, plus je to francouzské a navíc to má docela pěkný trailer, který mě zaujal. Ačkoli se u toho budu asi mírně otřásat a šklebit, jako příběh mě to i přesto zajímá.
Rogue One: Star Wars Story
Gareth Edwards
USA, 2016

Když jsem se o tomto filmu dozvěděla, první, co jsem si pomyslela, bylo: Achjo, zase ženská v hlavní roli. Nic proti ženským v hlavních rolích, ale tady mi to přišlo takové nucené-politickykorektní-aby"feministky"nemělyřeči. Pak jsem ale viděla první trailer, který mě vůbec nezaujal. A pak jsem viděla jeden z dalších trailerů a zaujalo mě to velmi. Nejsem na to sice natěšená, jako jsem byla na VII. epizodu, ale zvědavá už být začínám.

Zpívej
Garth Jennings
USA, 2016

Tohle bude asi jeden z těch animáků, co zapadne. Nebude špatný, splní, co má, pobaví děti a rodiče, ale do dějin animovaných filmů se nezapíše. Přesto mě zaujal na základě traileru, ale z velké části za to může poděkovat písničce Dream on, kterou miluji. Vypadá ale, že bude mít super atmosféru, hudba je skvělá věc a zkrátka by to mohla být fajn odpočinkovka.


Collateral Beauty: Druhá šance
David Frankel
USA, 2016

Tohle vypadá na pořádný americký předvánoční doják, který přesně ví, jak zaútočit na city a... funguje to bohužel (nebo bohudík?) i na mě. Nechám se tím oslnit, omámit, ačkoli to může být nic než povrchní a plytké. Ale dám tomu šanci, třeba to opravdu bude kromě efektu mít i nějakou hloubku. Tak hvězdné obsazení mi dává trochu naděje.


Masaryk
Julius Ševčík
Česko / Slovensko, 2016

Tento nový český film má dost dobrý trailer. Pro mě byl velmi překvapivý, protože začíná scénou s Janem Masarykem tak, jak jsem si ho vždy představovala. O jeho bohémském životě jsem neměla nejmenší potuchy, takže na mě ten trailer dost zapůsobil. Navíc velmi oceňuji režisérovu snahu o autenticitu a dodržení toho, že Britové mluví anglicky a ne česky. Jsem na tento film velmi zvědavá a mám od něj velká očekávání. Snad nezklame.

Zničeni láskou
Pierre Godeau
Francie, 2016

Co se týče francouzských filmů v prosinci, asi mě zajímají jen ty s příběhem o zakázané lásce. Tentokrát jde o ředitele vězení a vězenkyni, což zní hodně delikátně. Nejvíc mě na tom ale stejně zajímá Adèle Exarchopoulos, která v Životu Adèle předvedla skvělý výkon, a jsem zvědavá na to, co předvede tady.


Pasažéři
Morten Tyldum
USA, 2016

Jako se o Příchozích mluvilo jako o inteligentní sci-fi, něco mi říká, že tohle nebude patřit do té samé škatulky. Z traileru to nepoznáte, ale mám takové tušení, že tohle bude prostě jenom blockbuster, akce a trocha romantiky, to vše prostřednictvím atraktivních herců, prostě zase to, co na diváka funguje. Ale na druhou stranu - režíroval to režisér Kódu Enigmy, což byl perfektně zvládnutý film...

Assassin's Creed
Justin Kurzel
USA/VB/Francie, 2016

Tohle je pro mě určitě jeden z nejočekávanějších filmů roku a má to několik důvodů, ale i tak sama sebe nechápu, proč se vlastně na tohle těším tak moc - ale zkusím ty důvody vyjmenovat. Assassin's Creed je jediná opravdová počítačová hra, kterou jsem kdy aktivně hrála a opravdu mě bavila déle než jeden den. Navíc tohle konečně vypadá jako zajímavá a povedená hra převedená na plátno. Navíc tu máme v hlavní roli Michaela Fassbendera s Marion Cotillard a nechybí ani další zajímaví herci. I kdyby to ale nebyla hra na plátně, vypadá to zajímavě jako film a fakt se na to těším.

UDÁLOSTI
PAF Olomouc 2016
1. - 4. 12.

Přehlídka filmové animace a současného umění - velmi by mi pomohlo k přijímačkám, kdybych se jí účastnila, ale nebudu moct jet - nejspíš. Nemožné to není, ale spíš nepravděpodobné z důvodu příprav na zkoušky z angličtiny, které zmiňuji níže. Každopádně tuhle akci aspoň sledujte a pokud máte na začátku prosince volno, určitě si udělejte čas právě na toto!

FCE zkoušky
10. 12.

Ani se mě neptejte, jak moc jsem nervózní - jsem, a to děsně. Nicméně se můžu pochlubit, že dnes jsem v soutěži Best in English získala 111,5 bodů ze 124, takže jsem velmi spokojená a mělo by mě to trochu uklidnit, protože to znamená, že na to mám, ale znáte to... Držte mi palce, prosím!

Veggie Vánoce 2016
11. 12.

Po zkouškách bych se mohla jet odměnit do Prahy a oslavit Vánoce vegansky. Taky to nevidím moc nadějně, protože jsem švorc a rodina asi nebude mít zrovna chuť jen tak tam vyrazit, takže budu mít nejspíš smůlu, ale stejně tak jako s PAFem - nic není nemožné.


Drážďany
17. 12.

Díky iniciativě našich učitelů škola pořádá zájezd na trhy do Drážďan, na který jsem se neváhala přihlásit, protože se mi moc líbilo v Berlíně a doufám, že mě uchvátí i další německé město - a navíc chci Drážďany navštívit, co jsem živa, a k tomu mě ještě mrzí, že jsem toho z Německa viděla zatím tak málo. Těším se maximálně, protože to bude už můj poslední letošní výlet do zahraničí. Nemůžu se dočkat, jaké si pro mě připraví rok příští.

Vánoce a prázdniny
23. 12. 2016 - 2. 1. 2017

Vánoce jsou určitě mé oblíbené svátky, protože ráda dostávám dárky, ráda rozdávám dárky, mám ráda štědrovečerní večeři (mám neskutečnou radost, že to budou už mé třetí vegetariánské Vánoce - na Vánoce mám dokonce výročí!), cukroví, vánoční filmy v televizi, koledy, atmosféru, světýlka, vánočku s kakaem... A po letech ty Vánoce opravdu cítím ve vzduchu, čehož musím maximálně využít. Ještě ale nevím, co budu dělat na Silvestra, takže kdybyste věděli o něčem zajímavém, co bych si neměla nechat ujít, dejte mi určitě vědět!

Mimochodem - už jste viděli vánoční reklamu od Wese Andersona? Asi to mě doopravdy do té nálady dostalo!

Na co se v prosinci těšíte vy?

Žádné komentáře:

Okomentovat

Jsem moc vděčná za každý komentář. Děkuji.