neděle 4. prosince 2016

Seriálový tip #2 | Horace and Pete

Horace and Pete

Režie: Louis C. K.
Scénář: Louis C. K.
Hudba: Paul Simon
Hrají: Louis C. K., Steve Buscemi, Edie Falco, Steven Wright, Kurt Metzger, Alan Alda, Jessica Lange

SynopseHorace and Pete is an American comedy-drama web series created by Louis C.K. starring himself and Steve Buscemi as Horace and Pete, co-owners of an Irish bar, Horace and Pete's. (IMDb)

ČSFD 87 % (387 hodnocení)
Serialzone 72,7 % (11 hlasů)
IMDb 8,9/10 (6965 hodnocení)

Pochybuji, že jste o tomto seriálu někdy dříve slyšeli - tedy pokud nečtete Cinepur nebo aktivně nesledujete tvorbu Louise C. K. nebo kterékoli jiného herce, který se v tomto seriálu objevil. Je to totiž malý počin, a přitom skrytě tak velký.
Tento seriál vznikl zajímavou formou a to je jenom jedna z věcí, co ho činí zajímavým a jedinečným. Tento seriál totiž vznikl díky lidem, díky Louisovým fanouškům a díky těm, kterým se seriál zalíbil, a toužili po dalším díle. Na nich potom bylo, zda film finančně podpoří. A podpořil ho dostatek lidí, a proto nyní i my můžeme sledovat jeho kompletní podobu.

V čem je to jedinečné?
Už jsem vám podala jeden důvod a nechte mě sdělit druhý a já pak budu pokračovat třetím, čtvrtým, pátým,...
Když se vás zeptám na váš oblíbený seriál a jak dlouho trvá každý jeho díl, vsadím se, že vždy odpovíte "kolem 20/30/40/50 minut nebo kolem hodiny/hodiny a půl". Chci tím říct, že všechny seriály, co znám, jsou založeny na tom, že všechny díly trvají přibližně stejnou dobu. To však není případ tohoto seriálu. Jeho díly nemají pevně stanovenou délku - najdete tam 30 minutové až hodinové epizody. Přijde mi to jednak velmi nezvyklé, ale zároveň dost pochopitelné, protože každý díl vám řekne něco jiného, jiný příběh, myšlenku nebo pohled na věc, ale zároveň ne každá ta myšlenka potřebuje pro své sdělení stejný čas. Některé myšlenky jsou lépe řečené v krátkosti, ale o to intenzivněji, některé působí lépe, když se rozloží do delšího časového úseku, aby bylo sděleno opravdu vše podstatné. A to Horace and Pete opravdu vychytal.
Seriálů jsem sice tolik neviděla, ale už mám za sebou dost filmů, abych mohla jistě říct, že takto přirozené dialogy jsem v životě neviděla a neslyšela nikde jinde než v tomto seriálu a ve skutečném životě. Ten scénář je perfektně napsaný a působí opravdu lidsky. V replikách nenajdete patos nebo afektované výpovědi, jak by je člověk nikdy v životě neřekl, ale ve filmu se běžně využívají, aby dodaly na dramatičnosti. Tady vás jednotlivé repliky překvapí tím, že zní přesně tak, jak by člověk ve skutečnosti zareagoval. Přistihla jsem se, že jsem očekávala, jak se postava zachová podle toho, jak jsem z filmů zvyklá, ale pak se zachovala normálně, přirozeně a v souladu s charakterem svojí postavy a mě to totálně vyvedlo z míry a milovala jsem to, protože to doopravdy jinde neuvidíte. Ve filmech jsou ty repliky často dost stylizované, aby zněly intelektuálně, poeticky, ale zapomíná se, že by měly znít tak, jak by je ten daný člověk opravdu řekl. V některých filmech je to záměr, má to vlastní funkci a Horace and Pete určitě není univerzální recept na vše a není to dokonalý postup pro všechny filmy, ale v klasických dramatech tuhle chybu dělají často a nemuseli by, my ji ale nevnímáme, protože jsme si na ni už zvykli. Po tomto seriálu jsem si ale odvykla a ve filmech to začínám dost vnímat. 
V normálním seriálu, pokud se vám tam objeví nová postava, nový herec, průběžně se vám tam objeví několikrát, mnohdy i pravidelně, dokud není v seriálu třeba zabit. Ale to opět není případ tohoto seriálu. Zde se objevilo mnoho herců, kteří se tam znovu už neobjevili, ačkoli se o nich třeba ještě mluvilo nebo stále hráli v příběhu nějakou roli. Nebo to byly postavy, které se pravidelně ukazovaly v první půlce seriálu, ale pak odešly a už se nevrátily - přesto ale byly nadále zapsány v titulcích i se svým hereckými představiteli, i když v daném díle nebyli ani minutu. A to mi přišlo naprosto přirozené - někteří lidé jsou s námi chvíli, ale pak odejdou a nevidíme je třeba rok, přestože původně pro nás hráli tak důležitou roli. Lidé přicházejí a odcházejí, neukážou se po celé dny, ale přesto tam stále někde jsou. Jen je zrovna nevidíme...
O aktuálnosti tohoto seriálu se zmíním ještě o odstavec níže, ale ještě vám musím povědět o politické korektnosti, než článek utnu, protože už teď vidím, jak je dlouhý. I když s tou politickou korektností se to má taky trochu jinak - tady se jí totiž nikdo nezaobírá. Postavy mluví tak, jak si představuji, že mluví normální Američani. Ne ti, co známe z filmů a talk-show, kde je každé fuck vypípnuto, každý běloch má černého nejlepšího kamaráda, žena musí být aspoň občas hlavní postavou a aspoň nějaká vedlejší postava musí být černá, latino, asijského vzezření (rozuměj se "šikmýma" očima - vidíte, ani mně to tady nedá a musím to dát do uvozovek, abych byla politicky korektní) nebo s indickým přízvukem. Samozřejmě, že v Horace and Pete hrají černoši i asiati, ale působí to přirozeně, protože USA je zemí menšin a mnohonárodnosti, ale nikomu se to necpe. Hlavní postavy občas použijí slovo na N, černoši to chápou a dělají si z toho legraci, protagonisté řeknou od plic svůj názor na homosexualitu a hlavní postava se bude hádat o tom, zda jsi žena nebo chlap, když jsi přeoperovaná žena nebo chlap. Nikdo doopravdy nebude jen kývat hlavou a všechno chápat a tolerovat, protože takhle se nám svět prezentuje jen z amerických filmů, protože takhle to doopravdy není - jen si sami uvědomte, kolikrát se vy opřete do Romů, aniž byste to mysleli rasisticky, kolik lidí ve svém okolí znáte, že nejsou zcela otevření homosexualitě, ale přesto víte, že to nejsou špatní, zlí lidé.
Dobře, tak ještě jednu věc a pak už se to bude chýlit ke konci... Co mě na tomto ještě tak dostalo, bylo, když se tam právě probírala nějaká kontroverzní témata a lidi o nich diskutovali a podávali argumenty. Ty argumenty totiž často byly přesně takové, jaké v hlavě nosím já. Pak je ale někdo vyvrátil dalším argumentem, který jsem také měla v hlavě, a pak to někdo vyvrátil dalším argumentem a já si uvědomila, že to je také pravda. Na těch diskuzích jsem toho mnohé pochopila a pohlédla jsem na spoustu věcí z mnoha dalších úhlů pohledu. Neskutečně mi to pomohlo ujasnit a utřídit si myšlenky, ačkoli jsem třeba k žádnému závěru nedospěla, protože o spoustě věcí zkrátka nejde říct, že jste jenom pro, nebo jenom proti. To jediné mi na seriálu přišlo trochu nerealistické - že všechny jejich diskuze v hospodě se obešly bez zbytečných hádek nebo rvaček, všichni se respektovali a vyslechli své názory. I když šlo o politiku.

Proč se na seriál podívat právě teď?
Pokud vás mé doporučení zaujalo, neváhejte a pusťte si Horace and Pete okamžitě. Co je na tomto seriálu unikátní je i jeho aktuálnost. Řeší se v něm problémy, které se v USA řešily po celý rok - nejčastěji tedy prezidentské volby. Já jsem měla to štěstí, že jsem seriál objevila ještě před jejich výsledkem, ale přesto to nebude mít o nic menší účinek ani na vás, co se na to podíváte až teď.
Ale zároveň si nemyslím, že by to ztratilo na aktuálnosti v budoucnu. Řeší se tam sice konkrétní věci jako Trump, ale zároveň i obecnější témata jako rasismus, transgender, homosexualita, potraty a nejuniverzálnější z toho jsou ty rodinné a partnerské vztahy, které stojí v jádru všeho. Nic z toho aktuální být nepřestane, jenom něco z toho má větší sílu tento rok. Zároveň to však do budoucna bude pro nás i velmi dobrá upomínka, takže Horace and Pete určitě není jen záležitostí roku 2016.

Jak jsem slíbila, článek ukončuji, ale stále jsem vám nesdělila ani své myšlenky ohledně hlavních postav a jejich vzájemného vztahu, ani ohledně hereckých výkonů, nezmínila jsem se o tom, že se tam řeší psychické poruchy, nevěra, rakovina, obezita a že jsou tam krásně vyobrazené moderní i staromódní rodinné vztahy a že je to celé docela vtipné, ale zároveň dost tragické, smutné a depresivní a čím dál tím víc si uvědomuji, jak je tento seriál komplexní, mnohovrstevnatý, jak se na něj dá nahlížet z mnoha stran a objevíte toho tolik, co byste mohli rozebrat. Ale aspoň už tuším, na co napíšu svou práci na přijímačky na Filmová studia...

Žádné komentáře:

Okomentovat

Jsem moc vděčná za každý komentář. Děkuji.