pátek 16. prosince 2016

Tradiční i netradiční vánoční filmové tipy

Tak už třetím rokem se zde setkáváme proto, abych vám doporučila nějaké super filmy, které se hodí ke zhlédnutí v období Vánoc. Zjistila jsem ovšem, že to je velmi těžký úkol, protože opravdu dobrých vánočních filmů je pomálu. Právě proto vybírám i filmy, které nejsou vyloženě vánoční, ale z nějakého důvodu mně osobně k Vánocům pasují. Pokud vás zajímají mé tipy z předešlých let, zde najdete seznam těch tradičních tipů a zde těch netradičních
A co vám doporučím letos?

Anděl Páně (2005) a Anděl Páně 2 (2016)
Anděla Páně jsem měla uvést už před těmi dvěma roky v těch tradičních tipech, jenže já na něj z nějakého důvodu zapomněla. Tím důvodem nejspíš bude, že jsem ho už strašně dlouho neviděla, ale poté, co jsem viděla podařený druhý díl, si myslím, že si i na jedničku čas tento rok udělám. Myslím si ale, že pro většinu z vás to nebude žádný pořádný tip, protože Anděl Páně je pořádně profláklá pohádka, novodobá klasika, která u mnohých plnohodnotně nahradila Tři oříšky pro Popelku. Já vám tady ale mnohem lépe mohu doporučit druhý díl, na který si nyní můžete skočit do kina, ne proto, že by byl výrazně lepší, ale proto, že jej mám v čerstvé paměti. A je to skvělá pohádka plná laskavého humoru, který občas míří na děti, občas na dospělé, ale všichni si jsou schopni tento příběh užít. Navíc ten scénář je dost povedený, nabízí zajímavý spletitý příběh, který má hlavu a patu, a přes svou zamotanost zůstává srozumitelný.

V Bruggách (2008)
A zde přichází první netradiční tip. Hodně netradiční. V Bruggách je černá komedie z britských ostrovů, která po celou dobu rozhodně nemluví o ničem vánočním, a na konci je dokonce hodně brutální. Odehrává se však během Vánoc v nádherných belgických Bruggách, hrají tam prvotřídně prvotřídní herci a ten příběh a jeho zpracování mě dostaly natolik, že tohle pasuji na jeden z nejlepších filmů, co jsem letos viděla. Takže pokud hledáte nějaký film na Vánoce, který je ale všechno, jen ne "vánoční", tohle je ta správná volba.

Střihoruký Edward (1990)
Ani toto není zcela vánoční film, ale jak můžete vidět z fotky, kterou jsem vybrala, alespoň část filmu se odehrává v zimě. Jde mi ale o celkovou atmosféru tohoto snímku, která ve mně probouzí vánoční pocity. Jde totiž o krásnou moderní pohádku s hororovými prvky, přesně tak, jak to umí jen Tim Burton ve svých nejlepších dílech. Z nějakého důvodu mi hororové pohádky pasují na toto období nejlépe - je mystické, tajemné, mrazivé, ale přesto fantastické, plné duchů, jiných nadpřirozených bytostí a touhy překonat i ta nejmocnější zla.

Čarodějův učeň (1977)
Ani Čarodějův učeň se neodehrává kompletně během zimy, ale ty zimní pasáže mi zvlášť utkvěly v paměti. Navíc je to přesně ta hororová pohádka, o které mluvím. A to mnohem hororovější, než předvádí pan Burton - na našeho pana Zemana opravdu nemá. Tento film není jen nádhernou ukázkou mistrovské animace, ale má děsivý, mrazivý příběh, který vás nenechá spát ještě dlouho po zhlédnutí. Přesto je to pohádka jako každá jiná, kde se dobro snaží překonat zlo - což ale nebývá vždy jednoduché...


Come Together (2016)
Toto je absolutní novinka Wese Andersona, který tento krátký film vytvořil jako reklamu pro H&M. Ale že je to reklama ani nepoznáte, pokud vám to dopředu nikdo neřekl, protože to stojí opravdu samo o sobě jako krátký vánoční film, který vypráví velmi prostý příběh, ale s tím pravým vánočním vyústěním a s tou nejlepší písničkou, která mě vždy hodí do té pravé vánoční nálady. Ale celý film je Andersonovou přehlídkou, kterou si nesmíte nechat ujít, pokud vám režisér už chybí - tak jako mně.

Co jsme komu udělali? (2014)
Mám radost, že vám letos můžu doporučit různorodé projekty z různých zemí světa - s tímto snímkem přichází na řadu i francouzský zástupce, ačkoliv bych nikdy nevěřila, že vám budu moci opravdu doporučit nějakou francouzskou komedii. Tahle je ale hodně nekonvenční a odvážná, a to jí podle mě velmi jde. Jde v ní o nabourávání stereotypů a předsudků a nebrání se ničemu a doufám, že to nikoho neurazí, když řeknu, že jsem se opravdu královsky bavila. Nejde o nic tak zajímavého filmařsky, ale jako komedie si stojí velmi dobře. Ani ona však není vyloženě vánoční, ale vánoční scény si z ní vybavuji, a proto bych vám ji chtěla doporučit i právě pro toto sváteční období.

Hoří, má panenko (1967)
Se zimou nám také začíná plesová sezóna, tak by nebylo od věci si připomenout nestárnoucí československou klasiku, která mě sice celkově tolik neoslnila, ale atmosféru vesnických a především hasičských plesů vystihla parádně. Není proto divu, že se k ní lidé rádi vracejí už několik desítek let...

Fargo (2014)
Minulý rok jsem vám doporučila původní film Fargo od bratří Coenů, od té doby jsem ale stačila zhlédnout i seriál, který z filmu vychází, i když ne příběhově. To, co bych vám ale chtěla doporučit a proč se to hodí k Vánocům a zimnímu období, zůstává však stejné - stejně tak jako to, že toto určitě není tradiční tip na vánoční seriál, protože je stejně brutální a plný černého humoru jako filmový originál. Odehrává se v hustě zasněžené Minnesotě, kde na míle daleko nespatříte nic než sníh, pokud zrovna nedorazíte do nějakého městečka. Pokud jste fanoušci podobně mrazivých příběhů a pokud vám nevadí pořádně černý humor, tohle je něco, co byste si měli pustit právě teď.

Návrat idiota (1999)
Už jsem to sice někde psala, ale nebojím se to zopakovat - tohle je jeden z nejlepších českých filmů posledních let. Je krásně artový - umělecký, vizuálně zajímavý, pomalý, ale přesto srozumitelný a zajímavý. Už si taky přesně nepamatuji všechny scény a jestli se to opravdu vše odehrává v zimě, ale pamatuji se na sníh, Vánoce, zimní bál a promrzlé noci, takže ano - tento film mě nutí myslet na Vánoce, ačkoli to není vánoční příběh s vánoční náladou.

Pelíšky (1999)
Nevím, jak se to mohlo stát, ale tento film jsem vám nedoporučila před těmi dvěma lety, když jsem psala o opravdu vánočních filmech. Ten rok jsem je navíc viděla prvně, což byl pro mě velký zážitek - už dlouho je to velká česká klasika a já jsem ji neviděla do svých 16 let. To byla velká ostuda, ale jakmile jsem film viděla, zamilovala jsem se do něj stejně jako ostatní. Ty hlášky jsem znala i bez filmu, ale ta hudba mě okouzlila a určitě jsem doteď neobjevila lepší český soundtrack. K tomu má film ale jedinečnou atmosféru jak dob minulých, tak atmosféru vánoční. Ačkoli mám ráda i jeho druhou polovinu, uznejte sami, že ty vánoční scény se nám vybavují mnohem lépe než celý zbytek filmu. Tak jako tak, stojí za vidění celý. Není to tolik otázka nějaké vysoké filmařiny jako otázka osobního propojení diváka s příběhem, což se Hřebejkovi s Jarchovským povedlo výborně. Proto Pelíšky milují jak naši prarodiče, tak rodiče i my. A pevně věřím, že s naší generací ta obliba neskončí...

1 komentář:

  1. Střihorukého Edwarda mám spojeného s Vánoci a film mám hrozně ráda.
    Giveaway

    OdpovědětVymazat

Jsem moc vděčná za každý komentář. Děkuji.